Ocena ręki

Opublikowano 28 sierpnia 2011 w kategoriach Uczmy się na błędach .

  1. Ocena ręki

 

Obie przed, dealer E. Otrzymałeś:

 

A86

98

AW1094

W103

 

Słusznie nie dopatrzyłeś się otwarcia i spasowałeś. Partner otworzył na 3 ręce 1, RHO spasował, teraz twoja kolej. Jaka odzywka najlepiej określi twoją rękę? W rachubę wchodzą trzy:

  1. 1 BA
  2. 2!k
  3. 2 BA

 

Na 1 BA jesteś zdecydowanie za silny. Twój kara dają perspektywę 4 lew bardzo poważną przy trzech blotkach u partnera. Także i przy dwóch niemałą dzięki posiadaniu w sekwensie jeszcze 9-ki (weźmiesz 4 lewy także przy drugiej figurze u RHO). Bliższa prawdy już byłaby odzywka 2 BA. Mankamentem jednakowoż obu jest słabość w kolorze kierowym. Może za chwilę okazać się, że z ręki partnera mamy łatwą końcówkę, a z naszej ręki rożnie łatwą wpadkę na 3 BA. Zatem pozostała odzywka 2. I na dobrą sprawę nie jest dla niej alternatywą ani 1BA, ani 2 BA. Uwzględniliśmy je wyłącznie dla poszerzenia analizy.

Tymczasem reprezentant kraju wybrał „bezpieczne” 1 BA. Co z tego wynikło można zobaczyć widząc całe rozdanie:

 

 

D53

AW53

D8753

2

 

109

K1042

K62

AK65

 

A86

98

AW1094

W103

 

KW742

D76

D9874

 

 

Po odpowiedzi 2 licytacja pobiegnie prosto i skutecznie:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

Pas

Pas

1

Pas

2

Pas

3

Pas

3(1)

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

Nie  przeszkodzi w tym już nawet interwencja przeciwnika, który jednak jak nie otworzył z ręką S odzywką dwukolorową, to zapewne nie wejdzie w równych założeniach w sytuacji, kiedy przeciwnicy ogłosili, że mają znaczną przewagę siły. Paradoksalnie na drugim stole padło otwarcie 2 wskazujące dwukolorówkę piki i młodszy, ale po kontrze W, N z niewiadomych powodów zmilczał (to zachowanie to temat na następny odcinek tego cyklu) i WE osiągnęli końcówkę w dwóch następnych odzywkach.


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz


Shortlink: