423. Pierwszy wist

Opublikowano 30 grudnia 2015 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

 

Przy wyborze karty wistu bardzo pomocna jest metoda selekcji negatywnej. Odrzucamy najpierw wist najmniej sensowny. Tu takim wistem jest zagranie w trefla. Podniesienie czwartego koloru przez rozgrywającego w takiej sekwencji jest wskazaniem krótkości, a nie próbą uzgodnienia koloru. Ponadto partner nie kontrował trefli, więc nie ma w nich stosownej zabudowy. Kolejnym wistem który powinniśmy odrzucić jest wist w kiery. Wist w drugi kolor rozgrywającego jest bowiem jednym z najgorszych wyborów. Pozostaje wybrać pomiędzy pikiem i karem. Zagranie w karo jest oddaniem inicjatywy w ręce rozgrywającego. Pozostał zatem wist pikowy i  nic to, że zagrania spod waletów nie są dobrze notowane w tabeli wistów, to kolor został silnie wysterowany licytacją.

Całę rozdanie:

W63

862

10432

A92

108

KDW7

KDW8765

AD752

54

A

KD853

K94

A1093

9

W10765

 

PS.

Taki wist oddała nasza reprezentantka Natalia Sakowska w meczu przeciwko szwedzkim nadziejom. Wprawdzie szlemika można wypuścić wyłącznie wistem treflowym, ale po co tracić energię przy przeciągałce…


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Shortlink: