KONWENCJE

07.02.2004

Transfer texasem zwany

W wyścigu konwekcji użytecznych, łatwych i przyjemnych, czołowe miejsce zajmuje Teksas (synonim - transfer). Karierę rozpoczął jako JTB (Jacoby Transfer Bid) i był stosowany po otwarciu 1BA. Jego istota polegała na licytowaniu koloru o “oczko” niżej niż posiadany w rzeczywistości kolor i dotyczyło to kolorów starszych (/). W konwencji tej obie zasady frekwencyjnościalgorytmu znalazły swoje zastosowanie. A logika wynalazku była prosta - skoro 2, zostało zaanektowane na Staymana, to równie dobrze, aby była równość wśród młodszych kolorów, możemy zrezygnować z kar.

Wtedy:

1BA

...to kiery, czyli kolor bezpośrednio wyższy. Podobnie, 2 to będą piki! Dalsza licytacja jest nieskomplikowana. Najczęściej licytujemy na pozycji otwierającego 1 BA kolor partnera na najniższym szczeblu, czyli 2 lub 2 i czekamy na dalszą akcję partnera.

Czy partner może pasować? Oczywiście! Taka licytacja jest nawet obowiązkowa z ręką:

Może lepiej było z tą ręka spasować na 1 BA ? Nie, bo, statystycznie, grając nawet w kolor rozłożony 5 do 2, weźmiemy więcej lew, niż w BA. W naszym przykładzie tym bardziej! Nawet jakbyśmy kiery wyrobili, to nigdy przecież do nich nie dojdziemy. Nie przejmuj się jeśli zagrasz w kolor starszy, a w 1 BA będzie brało się tyle samo lub więcej lew. Statystycznie, nie oznacza zawsze! Na pocieszenie dodam, że w takiej sytuacji nie będziesz sam, ale z cała rzeszą graczy, czyli po prostu nic nie stracisz!

Jakie są zalety transferu?

• możliwość zagrania częściówki w kolor starszy na poziomie dwóch
  • zagranie kontraktu z zazwyczaj lepszej, bo silniejszej ręki*
  • zyskanie przestrzeni licytacyjnej
  • łatwość dalszej licytacji, w której możemy zainwitować lub sforsować partnera do końcówki lub gry premiowej

* co znacznie utrudnia wist przeciwnikom, którzy często już pierwszym zagraniem wyimpasowują sobie jakieś honory.

A wady? Stosunkowo niewielkie. Nie można zalicytować i zagrać naturalnego 2 oraz od czasu do czasu przeciwnicy mogą kontrą wistową wskazać skuteczne dla nich zagranie, dużo rzadziej dzięki temu mogą oni osiągnąć grę własną.

Dalsze sekwencje po transferach wyglądają w następujący sposób:

???

- 2 - naturalne 5+ i 4 , co najmniej inwit do końcówki

- 2BA inwit do końcówki, otwierający z minimum pasuje, a z fitem** licytuje 3

- 3 -4+ karty, forsuje do końcówki****

- 3 jak wyżej

- 3 6+ kierów, inwituje końcówkę

- 3BA praktycznie 5332 i siła na końcówkę, partner z fitem przenosi na 4 (choć nie jest to obowiązkowe przy układzie 4-3-3-3 i zatrzymaniach w pozostałych kolorach)

- 4 - 6+ kierów i siła na końcówkę (u par stosujących tzw. “duży teksas” – 4 / – jest to lekki inwit szlemikowy)

** fit to w brydżu tyle kart, aby razem z kartami partnera było ich osiem, np. po otwarciu partnera 1, aby go sfitować musimy posiadać najmniej 3 kiery,

*** 3 i 3 musi forsować do końcówki, bo gdyby tylko inwitowało, to bez fitu i tak musielibyśmy zalicytować 3BA, a wiec końcówkę!

Analogicznie licytujemy po transferze na piki.

W jakich innych sekwencjach gramy transferami?

Po silnym 2BA. Tu dalsza licytacja jest analogiczna.

Dla bardziej zaawansowanych.

Na początku transfery stosowano wyłącznie przy licytacji kolorów starszych, dzisiaj “teksasomania” jest posunięta dużo dalej. Wielu graczy stosuje transfery na kolory młodsze. Teksasy stosujemy także po interwencji silnym BA, ale także coraz częściej w licytacji dwustronnej. Niemniej takie ustalenia chociaż spełniające zarówno zasadę algorytmu, jak i często frekwencyjności, wymagają już ścisłych ustaleń w parze. Jednego czego jestem pewien, że pod względem możliwości używania, jest to najlepsza ze wszystkich konwencji (jest najwięcej okazji na jej stosowanie). Z ciekawostek na koniec dodam, że można stosować transfery nie tylko na kolory, ale i na BA. Ale to już - jak to się mówi - wyższa, lub najwyższa szkoła jazdy.

Co jeszcze warto wiedzieć, a co nie jest obowiązkowe?

Inna licytacja po transferach:

???

- 2BA = dwie figury atutowe, maksimum i fit

- 3 = fit czterokartowy, maksimum i kontrole

Inne teksasy po 1BA:

- 2 = transfer na trefle

- 3 = transfer na kara*

- 4 = tzw. duży teksas, ręka bez aspiracji z 6+ kierami

- 4 = jw. 6+ pików (Uwaga ! Tu łatwo o pomyłkę !)

* część par transfer na kara licytuje poprzez 2BA, co powoduje konieczność inwitowania bądź poprzez wcześniejsze zalicytowanie Staymana, bądź nadając odpowiedzi 2 znaczenie alternatywne – transfer na trefl albo inwit (bardzo popularne ustalenie w Polsce).

Licytacja po otwarciu 2BA:

2BA

- 3 = Stayman

- 3/ = transfery na kolory starsze

- 3 = transfer na trefle

- 3BA = do gry

- 4 = transfer na kara (aspiracje szlemikowe)

- 4 = 5-5 kolory starsze

Olgierd Rodziewicz-Bielewicz

(smok)

Wyjaśnienie wielu terminów brydżowych przygotował na swojej stronie Marek Wójcicki