KĄCIK WISTOWY

BROŃ SIĘ

Problem 26

Mecz, licytowano:

Zawistowałeś damą kier. Ręce Twoje i dziadka:

Obie przed partią, dealer S

K W

D W 5

A D W 9 3

D 10 3

Jak się bronisz ?

Rozwiązanie

Rozwiązanie:

Zawistowałeś damą kier. Ręce Twoje i dziadka:

Obie przed partią, dealer S

K W

D W 5

A D W 9 3

D 10 3

Rozgrywający dołożył ze stołu blotkę, a partner przejął damę królem i zagrał w 9-kę. Rozgrywający pobił asem i zagrał 5-ką. Jak się bronisz ?

Rozwiązanie:

Czy masz ustalenie z partnerem, że w środkowej fazie gry, dokładniej po wykryciu dziadka, wistujecie jakościowo – małą blotką z wartościowego koloru, wysoką z koloru słabego ? Jeśli nie, to wprowadź to szybko, a życie (brydżowe) stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Zresztą z wyliczenia siły wynika, że partner nie powinien mieć oprócz ukazanego króla kier już nic więcej w ręce. No ale 10-kę karo mieć może i nie szkodzi na to zagrać. Żeby uczujnić partnera należy dołożyć waleta karo. Jeśli partner ma 10-kę zyska bezcenne dojście i nasza dama trefl będzie kładącą lewą. Czy taka ręka partnera jest nieprawdopodobna ?:

K 10 8 2

Zwróć uwagę na czytelne zagranie partnera 9-ką. Przecież ta karta nie jest grającą przy takim stoliku, a zagranie 6-ką byłoby dla partnera nieczytelne.

Wist