KĄCIK WISTOWY

10.3.2008

BROŃ SIĘ

Problem 72

72. S otworzył licytację 1 i po odpowiedzi partnera 1 powtórzył 2 , co stało się kontraktem ostatecznym. Zawistowałeś asem trefl. Ręce Twoje i dziadka:

A D 9 6 4

A K 5 4

Partner dołożył 3-kę więc kontynuowałeś królem. W trzeciej rundzie partner przebił trefla i zagrał damą karo, na którą RGR położył króla. Wziąłeś asem i jak zagrasz?

Rozwiązanie:

Rozwiązanie

A D 9 6 4

A K 5 4

Rozwiązanie:

Rozgrywający pokazał 3 trefle i odlicytował 6 kierów. Ma zatem tylko maksimum 4 karty w pikach i karach. Wiadomo, że trzeba odebrać karo, więc w nie zagrywamy. Problem tylko w jakie? Wydaje się, że w dowolne.
Jeśli jednak ręka rozgrywającego wygląda tak:

A K 9 7 6 5

D 8 3

... to nic nie szkodzi zagrać 8-kę karo. Partner też umie liczyć i może i powinien przepuścić 8-kę (jeśli może) dopatrując się promocji atutowej. A wtedy zagramy w trefla. Magia? Nie liczenie.

Wist