359. Zachowaj rewolucyjną czujność

Opublikowano 29 marca 2012 w kategoriach Rozgrywka .

Zachowaj rewolucyjną czujność

359. Rozgrywasz 4 po wiście pikowym. Jak wykonasz swoją robotę?

 

W

ADW1052

83

W764

 

A82

K9

AK94

8532

 


 

Rozwiązanie:

 

359. To rozdanie wygląda tak niewinnie, że przy stole najprawdopodobniej większość przegrałaby kontrakt, mimo iż trefle dzielą się 3-2, a kiery nie dzielą się 5-0. Sprawdźmy co mogłoby się stać po rozpoczęciu rozgrywki od atutowania. Jeśli atuty podzielą się 4-1 nie zdążymy wyrobić trefla, bo na ich wyrobienie potrzeba trzech temp, a nam pozostaną już tylko dwa atuty. 

Przeciwnicy szybciej wyrobią sobie pika niż my trefla. Dlatego rozgrywkę rozpoczynamy od wyrabiania trefla. Przeciwnicy za każdym razem będą nas skracali pikami. Będą mogli jednak zrobić to tylko dwukrotnie. Przed trzecim skrótem będzie nas bowiem chronił atut w stole. Błędem byłoby także zagranie przynajmniej raz atuta, wtedy bowiem po zagraniu w podwójny renons pikiem będziemy musieli wracać do ręki samobójczym skrótem.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • Marek
    20.01.2022 10:59:32

    Stary problem, ale chyba opis nie do końca jest poprawny.

    Kiera lepiej nie grać, ale zagranie raz nie jest specjalnie niebezpiecznie, trzeba tylko wcześniej odebrać kara, żeby drugie karo z dubla nie wyleciało na trzeciego trefla. Potem zagranie w podwójny renons daje nam 10-tą lewę. A jeśli kar wcześniej nie zagramy, to teraz grozi przebicie, a nie skrót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: