455. Mnogość szans…

Opublikowano 30 marca 2014 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

 

455. Po przebiciu dwóch pików mamy 11 lew. Dwunastą może dać kolor kierowy lub karowy. Karowy w przypadku udania się impasu na króla, kierowy aż w trzech przypadkach – udanego impasu, drugiej damy i podziału kierów 3-3. Oczywiste jest zatem, że w kierach zaczniemy szukać swojej szansy. Na wybór dróg rozgrywki wpływ będzie miał także podział trefli. Jeżeli podzielą się 3-2 będziemy mogli wykorzystać wszystkie szanse po kolei. Realizując swój plan przechodzimy do ręki 9-ką trefl i przebijamy pika figurą. Ponownie wracamy treflem do ręki i jeśli podzieliły się przebijamy blotkę pik pozostałą figurą trefl. Teraz należy zagrać asa kier i powrócić do ręki królem. Po odciągnięciu ostatniego atuta przeciwnikom  zagrywamy blotką kier do waleta wykorzystując wszystkie szanse tkwiące w tym kolorze. Jeżeli okaże się, że S miał czwartą damę kier z 9-ką lub 10-ką, pozostanie nam szansa impasu karowego. Jeżeli przy drugim powrocie do ręki okaże się, że trefle podzieliły się 4-1 należy zagrać asa pik w celu rozpoznania rozkładu tego koloru i dopiero przebić ostatniego pika. Teraz dalsze poczynania zależą od podziału pików. Jeżeli S posiadał 4 piki i 4 trefle, to w czerwonych kolorach pozostało mu 5 kart. Wtedy rozgrywamy kiery jak przy rozkładzie trefli 3-2 – asem i blotką do króla, a potem po odebraniu atutów blotką do waleta. Przegramy tylko przy trójkolorówce z singlem karo w ręce S.

Jeżeli okaże się, że N posiadał 5 pików należy wrócić królem kier do ręki, odciągnąć atuty i w czterokartowej końcówce:

84

92

 

AW

AD

 

…nie grzebać po kieszeni w poszukiwaniu monety do losowania – czy zagrać na impas kier, karo, czy na wpustkę, tylko zaimpasować króla karo. A dlaczego? Dlatego że nawet jak impas karo się nie uda, to może odpaść druga od początku dama kier.

Przy czterech treflach w ręce N szansa na dubletona kier w ręce S staje się znikoma i bezpieczna rozgrywka kierów nie wchodzi w rachubę. Decyzję podejmiemy dopiero w czterokartowej końcówce przedstawionej powyżej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • Michał Kalita
    7.10.2014 20:07:10

    Jeśli atuty podzieliły się 32 a S ma nie więcej jak 4 piki, kontrakt jest pewny- doprowadzamy do końcówki pięciokartowej (bijemy K pik, do stołu treflem, A pik, przebijamy Królem, wracamy treflem, przebijamy Damą, wracamy kierem):
    W: xx xx A E: AJ8 AQ – i z ręki gramy kiera bijąc go w stole jak najniżej.

  • Michał Kalita
    7.10.2014 20:12:45

    poprawki: w 8. lewie ściągamy ostatniego atuta, w kierach jest 8x-AJ7.

    • Ryszard Kiełczewski
      8.10.2014 09:09:22

      Tak! w 8 lewie ściągamy atuta, bo kto nie ściąga atutów, ten chodzi bez butów:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: