366. Powstrzymać się przed odruchem…

Opublikowano 30 października 2014 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

Partner sygnalizował dołożeniem pików wartości kierowe. Nie oznacza to, że masz w tym momencie zagrać automatycznie według sugestii partnera. Przemyśl całość rozdania:

 

Partner dokładając piki w kolejności 108 nie powinien mieć ich więcej. Wszak gdyby miał trzeciego pika, dla wskazania wistu dokładałby najpierw 8 potem mniejsze. Zatem rozgrywający miał 6 pików i dwa trefle. Na kolory czerwone pozostało mu więc 5 wolnych miejsc. Sposób rozegrania kar mocno sugeruje, że rozgrywający miał drugiego waleta. Podłożenie przez partnera damy sugeruje również, że był on posiadaczem 9-ki w tym kolorze.

Przemyśl co się stanie jak zabijesz asem karo i  zagrasz w kiera – jeśli partner nie będzie posiadał ADW, to podłoży jakiś numerek, by spędzić króla. A potem jak rozgrywający pociągnie piki doprowadzając do czterokartowej końcówki to partnerowi pozostaną dwa kiery i dwa kara. Rozgrywający będzie w stole trzymał podobnie. Co wyrzuci partner na ostatniego pika? Jak kiera, to rozgrywający karo i zagraniem kiera wyrobi sobie lewę w tym kolorze. Jak karo – to dwa kara będą dobre.

A co się stanie po zagraniu w karo? Partner w końcówce czterokartowej również będzie w kłopotach bowiem mając trzy kiery i stopera karowego, przy K75 w kierach i 6 nie będzie mógł się obronić kiedy rozgrywający zagra ostatniego pika.

Zatem przepuść karo. Partner będzie miał jedną kartę więcej po zgraniu pików, a ty będziesz miał fortę trefl przy asie karo jeśli wszystkie atuty zostaną zgrane.

Całe – niełatwe dla obrony rozdanie:

 

108

AD92

D972

975

KD6532

W84

W8

AK

W97

K75

K106

W843

A4

1063

A543

D1062


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: