518. Spora gimnastyka…

Opublikowano 22 czerwca 2015 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

  1. Pierwszego pika należy zabić asem, by zachować komunikację tym kolorem na przypadek kiedy zechcemy egzekwować przymus konieczny do wygrania gry. W rachubę wchodzą dwa rodzaje przymusu – treflowo-karowy przeciwko N lub przymus podwójny pikowo-treflowy przeciwko N i pikowo-karowy przeciwko S. W każdym z tych przypadków konieczny jest udany impas na damę karo. W pierwszym należy doprowadzić do końcówki:

AKW42

-

 

D

9

965

Zagranie damy kier zmusi N do odrzucenia się od 4-ch kar i po udanym impasie weźmiemy resztę lew na kara.

Jeśli zaś długość karową posiada S należy doprowadzić do innej końcówki:

K5

4

  3

D

9

Teraz zagranie damy kier zmusza S do odrzucenia pika, my karo i z kolei N znajdzie się w przymusie odrzucenia pika, bo również nie może wyrzucić trefla. Tak więc ostatnie dwie lewy weźmiemy na oba piki.

Na który przymus zagrać? Po ukazaniu się długości treflowej w ręce N prawdopodobieństwo długości karowej jest większe w ręce S, dlatego należy zagrać na przymus podwójny.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: