457. Nie bądź chciwy…

Opublikowano 26 października 2016 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Pod żadnym pozorem nie wolno ci wyrzucić dwóch pików, by trzymać wszystkie forty kierowe. Dlaczego – spytasz? Ano dlatego, że wiesz iż asa karo ma rozgrywający i do niego chcesz – czy nie chcesz – będziesz musiał dołożyć jednego ze swoich „dobrych” kierów. Ponadto jeszcze gorsze skutki przyniesie wyrzucenie obu blotek pikowych w kontekście rozegrania koloru karowego. Wyrzucenie pików obnaży bowiem twój rozkład co do karty – 7 kierów, dwa trefle, karo, dwa piki, a trzecim musi być as w tym kolorze, bo z czym byś tak wojował w licytacji nie mając tej karty? Jeśli rozdanie wygląda tak:

  KW6

652

K2

ADW52

 
A108

KDW9873

8

63

  753

W7543

109874

  D942

A103

AD1096

K

 

…to rozgrywający w widne zaimpasuje waleta karo partnerowi i skompletuje 9 lew. Pozostaw mu cień wątpliwości i wyrzuć dwa kiery do trefli nie roniąc żadnego pika. Wszak dalej wystarczy ci fort do obłożenia kontraktu.


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Shortlink: