511. Nie musi się być cudownym dzieckiem…

Opublikowano 30 listopada 2017 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

Kontynuacja pików nie wchodzi w rachubę z dwóch powodów:

  1. Gdyby rozgrywający miał w nich W10 dołożyłby w pierwszej lewie waleta, co mogło bardziej powstrzymać przed kontynuacją tego koloru2)
  2. Zagranie w piki wyrabia wór lew w tym kolorze przeciwnikowi i nawet jak król pik obejdzie to zrobimy kiepski interes. Jeszcze gorszy, na miarę interesu Zabłockiego na mydle, rezultat będzie jak król pik zostanie przebity.

 

Zatem trzeba zmienić atak. Na jaki? Przy wyborze zagrania w obronie stosować należy selekcję negatywną – nie wybieramy karty wistu, tylko najpierw odrzucamy zagrania najmniej logiczne. Tu jako pierwszy kolor należy odrzucić kiery – dla tego zagrania nie ma ani jednego argumentu. Zagranie w trefle może poczekać – wszak przy naszej ręce trefle nie mogą na nic wylecieć, a nasze atuty nie stwarzają żadnej szansy promocji. Nie byłaby w stanie tego odkryć nawet dawna nauka radziecka. Pozostaje zagranie w atu, nie tylko dlatego, że pozostałe już odrzuciliśmy, ale dlatego, że istnieją groźby przebitek kierowych w dziadku.

Całe rozdanie:

 

D9752

63

AW4

K64

AK643

D1082

32

D2

W8

AW7

65

A109853

10

K954

KD10987

W7

 

A cudowne dziecko południowo-amerykańskie, grasujące po Europie wymaszerowało w damę trefl i obrona musiała wywiesić białą flagę…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: