552. Pomóż przeciwnikowi…

Opublikowano 29 września 2018 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Dokładaniem najwyższych trefli partner nie tylko wskazał liczbę posiadanych kart w tym kolorze, ale i również zasugerował, że ma coś istotnego w kierach. Czy zatem nie naprężając się należy podegrać kiery? Odtwórz z grubsza rękę partnera – w treflach miał trzy karty, po kontrze na 2 nie przenosił na 2, więc ma w nich, co najwyżej dwie karty, licytacja pików wskazuje, że rozgrywający ma w nich, co najmniej 6 kart, a zważywszy, że partner najprawdopodobniej ma króla kier, powinien posiadać ich siedem, bo z honorów można się u niego doliczyć mariasza pik i jakiegoś jednego lub dwóch waletów. Zatem w kierach rozgrywający ma singla, a nawet, jeśli ma dubla, to lewa kierowa nie ucieknie. Przemyśl, co się stanie jak wyjdziesz w kiera – rozgrywający weźmie asem i zagra pika. Po kontynuacji kierów przebije je i ściągając swoje lewy pikowe ustawi nas w przymusie na młodsze kolory, nawet, jeśli partner posiada waleta karo, ale może on być, co najwyżej drugi.

 

 

AK2

W

 

D108

D

 

  8

W53

 

 

Zagranie w pika egzekwuje przymus prosty. Jak W może tego uniknąć? Bardzo prosto – likwidując groźbę treflową. Należy zagrać damę trefl wyrabiając chwilowo waleta. Weźmiemy pierwszą lewę pikową asem i zagrywając trefla, którego partner przebije atutem, przestaniemy się martwić o trefle.

Całe rozdanie:

  W

AD953

AK2

W1085

 
A3

82

D10864

AKD6

  542

KW1084

97

973

  KD109876

7

W53

42

 

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: