700. Nie potrzeba Mossadu…

Opublikowano 27 marca 2019 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

  1. Nie będzie zbytnio odkrywcze stwierdzenie, że wszystkie brakujące figury ma otwierający licytację N. Równie oczywiste jest, że nie mamy zbyt wiele dojść do ręki, by dwukrotnie (być może będzie taka potrzeba) zaimpasować damę pik. Właściwie jedyny dojściem jest as trefl. Drugim może okazać się król kier, jeśli otwierający ma singlowego asa w tym kolorze. Przy drugim możemy wykreować dojście na króla, lub złożyć na ręce obrońcy zagranie korzystne dla nas. Jak możemy tego dokonać? Zagrywając damę kier. N oczywiście przepuści tę lewę, ale my powtórzymy kiera ponownie do króla. Jeśli N weźmie już tę lewę, to tylko przy trzecim (lub czwartym bez 10-ki) asie będzie mógł zagrać bez szkody dla siebie w kiera lokując nas ponownie w stole. Wtedy – w zależności od tego, co spadnie w trzech lewach kierowych – zgrywamy ostatniego kiera, lub nie – wyrzucając z ręki blotki pikowe i gramy króla oraz asa trefl, by wreszcie po dostaniu się do ręki zagrać pika na impas do 10-ki. Po utrzymaniu się nią (to jest pewne) pozostaje nam już tylko zgadnąć rozkład pozostałych kolorów. Nie będzie to specjalnie trudne, jeśli możliwe będzie wcześniejsze zgranie czwartego kiera, a i przy trzech tylko rundach tego koloru dzięki ilościówkom przeciwników też będziemy wiedzieli sporo o rozkładach. Zakładamy przy tym, że wistujący miał 4 kara z KW10x. Stosownie do rozczytanych składów albo bierzemy 4 piki, albo gramy na wpustkę karem i czekamy na samobójcze wyjście spod damy pik.

W rzeczywistości nasze problemy okazały się mniejsze, bowiem N miał kartę:

D73

A10

KW103

D1082

 

…i 11 lew wypadło z ręki.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • JACEK KOBYLEC
    29.10.2019 13:01:29

    Panie Ryszardzie ze względów szkoleniowych to sposób rozgrywki ( analiza licytacji, ocena siły reki N , analiza rozkładu, wybór zagrania kluczowego – super ) ; jedno ale !; przykład rozdania nie najlepszy. Proszę zauważyć, że po wiście mamy pewnych 9 lew, N jest w takiej sytuacji, że jeżeli będzie musiał wistować to daje nam lewę. Dla mnie jest to bardziej przykład na wykorzystanie b. złej pozycji N i znalezienie kluczowego zagrania po wiście. Jest to oczywiście zagranie damą kier ! N każdym zagraniem daje nam 10 lewę: zagra w karo lewa + w karo , zagra w trefla lewa + w trefla i wcale nie chodzi o dodatkowe dojście do ręki ! by dwa razy impasować piki. Nawet gdy N ma 4 kiery a 10 kier S to i tak to nie zmienia jego fatalnego położenia zabicie damy i odejście kierem nadal daje nam 10 lewę bo mamy drugie dojście do reki i w tym momencie bierzemy 4 lewy pikowe , 2 kirowe 2 karowe, 2 treflowe.nadal mamy pełna kontrolę nad rozgrywką walcząc o 11 lewę. Pragnę zauważyć, że w stosunku do N mamy w każdym kolorze kolorze grozbę.Natomiast ten układ po drugim zagraniu w kier pokazuje dodatkowo 4 lewy pik, 3 lewy kier, 2 karo i 2 trefl ! Dla mnie nie potrzebna jest palcówka i zgadywanie układu, ewentualnie wpust ; każde umiejętne oddanie lewy N daje nam lewę 9 + 2 zawsze jest 11.

  • Ryszard Kiełczewski
    31.10.2019 06:18:50

    Mógł Pan zatytułować swój wpis „hebluj, hebluj synku, tato siekierą poprawi”. Ja zaś zacytuję frazę z jednej z humoresek Czechowa (tej o sprzedawcy trutki na szczury) – „i tak można i tak można”. A problem do jakiej kategorii zaliczyć rozdanie to kwestia gustu, a o nich raczej nie powinno się dyskutować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: