600. Czy zdobędziesz się na odwagę?

Opublikowano 2 lutego 2020 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Na co można wziąć lewy w obronie? Dwa piki i trefl to dopiero trzy lewy. Czwartą będzie zapewne kier. A gdzie piąta? Na króla trefl u partnera nie ma co liczyć – S byłby bez tej figury za słaby by wspinać się na poziom trzech. Zresztą, jeśli partner ma króla trefl, to lewa w tym kolorze nam nie ucieknie.

Co dokładał partner do pików? Siódemka to dość wysoka karta – niewidocznych niższych po dodaniu przez rozgrywającego 3-ki jest jeszcze trzy. Czy możliwe by partner nie miał żadnej z nich? Teoretycznie tak – może miał 7 i 9. Ale wtedy rozgrywający miałby 6 kart w pikach i w związku z tym do wzięcia 4 lewy pikowe, dwie kierowe, dwie karowe i co najmniej jedną treflową, jeśli nie dwie, w przypadku posiadania przez niego króla w tym kolorze. Zatem trzeba zrobić założenie, że rozgrywający nie ma sześciu pików, i wtedy dołożenie 7 mogło być sugestią zagrania w kiera. Jedynym realnym powodem mogła być krótkość kier, bo przecież nie as. Zatem zagranie w kiera może wykreować przebitkę u partnera niebiorącym atutem. Jeśli jednak wyjdziemy blotką kier, to rozgrywający weźmie damą, a potem partner będzie przebijał kiera, którego rozgrywający i tak musiałby oddać. A może partner ma singlową 10-kę kier? Wtedy zagranie królem będzie zabójcze dla kontraktu – rozgrywający weźmie asem w ręce, ale po dojściu asem pik zagramy waleta kiera i wyłapiemy biorącą damę pod atu.

Całe rozdanie:

  1085

D73

K964

DW5

 
AD

KW9652

73

A62

  762

10

DW1052

10873

  KW943

A84

A8

K94

 

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: