653. Subtelny sygnał…

Opublikowano 26 lutego 2021 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Problemy będą mieli nasz partner i rozgrywający. Obaj bowiem będą musieli jeszcze trzy razy dołożyć nie do koloru. Na razie partner sygnalizuje coś w kierach, a rozgrywający pozbywa się karty tego koloru. Zrzutka rozgrywającego sugeruje posiadanie u niego czterech kierów, zatem nie będziemy – trzymając się jak pijany płota – zagrywać w kiery po tym, jak skończą się nam piki. Czy możemy jakoś pomóc partnerowi? Owszem – w tym momencie pozostało nam w pikach 764 i partner bez trudu powinien „widzieć” te „numerki”. Mamy zatem możliwość zagrania jednym z trzech pików. Zagranie skrajnymi wskazywałyby odpowiednio – najwyższy pik – wskazywałby „coś” w kierach, najniższy pik „coś” w treflach. A środkowy pik 6-ka? Wykluczałaby preferencje w skrajnych kolorach, więc potencjalnie mogłoby wskazywać „coś” w karach. Niestety tak samo musielibyśmy zagrywać nie mając nic w żadnym z trzech pozostałych kolorów. Tym niemniej jest to jakaś wskazówka dla partnera, który w kolejnej lewie nie dokładając do koloru, może docenić wartość posiadaną w karach i może od tej chwili stosowną zrzutką odwzajemnić wiadomość od partnera. Jeśli partner będzie posiadaczem:

32

KD7

D852

K873

..i będzie się bał ogołacać damy karo, dokładając ilościówki w tym kolorze. Może dojść do końcówki:

 

 

10853

W97

9

 
4

64

K3

1064

 

KD7

D8

K73

 

AW9

A10

ADW

 

 

Na ostatniego pika E dokłada 8, a co S? Jeśli  kiera to W wpuszcza go grając blotkę karo do damy od E i asa S, który odpycha się karem – E dokłada kiera. W bierze i gra kiera, S pobiera i odpycha się kierem. E musi wyjść spod króla trefl, ale dalej weźmie na niego przynależną lewę.

Jeśli rozgrywający pozbędzie się figury trefl, będzie mógł zyskać lewę bo E nie może uniknąć wpustki na kiera. Ale żeby pozbywać się figury zamiast blotki pozycję S musi zajmować „kawał gracza” z takim „nosem” – wszak zrzutka S odbywa się w warunkach pełnego ryzyka.

A jak było w realu?

W czwartej rundzie pików W zagrał 7-ką zamiast 6-ką. E skazany na siebie trzymał obstawioną damę karo i wydublował kiery, co pozwoliło rozgrywającemu wziąć 6 lew, w tym 3 kierowe.

Obrona nie była prosta, bo opierała się na wielu przesłankach. A najskuteczniejsze zagranie w 7-kartowej końcówce w karo wymagało pełnego zaufania w parze.

Całe rozdanie:

  1095

10854

W974

95

 
AKW764

64

K3

1064

  32

KD7

D852

K873

  D8

AW92

A106

ADW2

 

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: