ZAGRAJ Z TRENEREM

29.01.2005

Władysław Izdebski

Mój internetowy trening z Izą (Weinhold)

Graliśmy aż 2 godziny, więc kilka ciekawych rozdań się przytrafiło. Oto niektóre z nich.

Najpierw mój “kałaput”. Przepraszam Cię za to rozdanie – Partnerko.

1. Jak przegrałem 4

K D W 2

A 7 6 5 4

K W 5 4

D W 8 5 4 3

A W 10

Jako S otworzyłem dosyć pancerne 2, Iza 2BA, ja nadwyżkowe lokalizacyjne 3 (SAYC) i 4 Izy kończy licytację.

Wist 9 (jakiś naturalny, przeciwnicy przypadkowi), walet ze stołu, E wziął asem i zagrał trefla. Ja wstawiam damę, a W po wzięciu królem popadł w namysł. Widocznie doszedł do wniosku, że w treflach mam ADx, bo zmienił atak na karowy. I to mnie zgubiło.

Przez mój zardzewiały umysł, przemknęła myśl: Jeśli król jest w impasie, to grając piki górą przegram tylko, gdy jest on dokładnie trzeci, a do tego W ma tylko 2 kiery. Nim myśl się skończyła, ręka zagrała pika do asa. Teraz kiery (wyrzutka trefla), i bez jednej!

2. Jak przegrałem 4 po raz drugi

A D 4 3

D W 6 2

K D 4 2

K W 9 6

A 8

A D 4 3

Otworzyłem 1BA i za chwile rozgrywałem 4.

Wist 2. Trzy razy piki – E optymalnie wyrzucił karo, każda inna zrzutka wypuszczała grę natychmiast.

4 lewa: 8 ze stołu, 5 3, D.

5 lewa: 10, W, D, A.

Teraz testowanie trefli – nie podzieliły się. Czwartego trefla przebijamy i gramy kiera, a E znowu blotkę, ja blotkę – bez jednej?

Tu zdecydowanie się rozgrzeszam!!!.

Nie dość, że W nie wyszedł na pierwszym wiście z sekwensu kierowego (przesłanka, że go nie ma), to E potrafił przepuścić dwukrotnie asem.

GRATULACJE dla przeciwników!

Gdy to co dla mnie najgorsze mam za sobą, czas na rozdanie szkoleniowe.

3. Przeciwnicy grali 3, a nam chodziło popartyjne 4.

K 9 8 4 3

W 3

A K D 9 7

W 9 7 6 2

A 5

D 10 6 5 3

A W 6 5

K D 8 4

K W

ktr.

1*

pas**

pas***

pas

To było nasze drugie rozdanie, Iza była stremowana, stąd chyba jej skromny udział w licytacji.

* - Jak wiemy, po kontrze wywoławczej, N ma licytować z bilansu.

Zróbmy więc bilans:

Partner ma 13 pkt przeliczeniowych + 7 PC (W – możemy sobie darować) + 2 pkt przeliczeniowe za dubletony = 22 pkt. Na końcówkę trzeba mieć 27 pkt przeliczeniowych. Więc nasza ręka jest zdecydowanie warta licytacji 2 już w pierwszym okrążeniu licytacji.

• Gdy S uzgodnił piki, to ma lekka nadwyżkę (z zupełnym minimum należy spasować, przecież 1 partnera może być w skrajnym przypadku wymuszone).
  • Przypominam temat BILANS STATYSTYCZNY: pierwsza akcja “ktr.” bilansowana jest do dwóch statystycznych lew partnera, powtórna akcja “2” bilansowana jest już tylko jednej lewy u partnera. Gdyby E nie zgłosił 2, to ja spasowałbym na 1pp, ale w walce nasz optymizm jest większy, stąd moje 2.
  • ** - z powyższego wynika, że w tym momencie Iza miała 2 lewy nadwyżki. Wie już, że mam 4 piki (z trzema pikami i nadwyżką dałbym kontrę na 2), więc za dziewiąty atut może dodać 1 pkt. Zamiast jednej statystycznej lewy ma więc trzy. Dziarską decyzją byłoby 4, a inwitującą – 3 (partnerze, mam ochotę na końcówkę).

Wprawdzie były jeszcze inne potknięcia, ale także wiele udanych akcji mojej sympatycznej partnerki. Dziękując za grę, mam nadzieję, iż Iza zaproponuje mi jeszcze kiedyś partyjkę internetowego brydża. A więc do następnego spotkania.

Władysław Izdebski

“Świat Brydża” i “Szkoła”  uruchamia okienko “Zagraj z trenerem” na BBO. Oferta skierowana jest do młodych graczy, wliczając w to młodzież licealną. Obowiązuje licytacja systemem “Sayc”, wersja uproszczona, który jest zamieszczony na stronie internetowej “SZKOŁA”, w dziale “Zagraj z trenerem”.