381. Metoda wyobraźni

Opublikowano 26 lutego 2015 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

Wskazał ci partner króla pik kontrą? Więc kontynuacja pików wydaje się bezpieczna. Wstrzymaj się chwilę i spróbuj odtworzyć zakryte ręce. Partner oprócz wskazanego już króla pik ma jeszcze jakąś jedną figurę – Króla lub asa trefl, albo króla kier. W dwóch ostatnich przypadkach kontrakt jest raczej nie do wygrania. Co ma rozgrywający? Przy ukazanych walorach karowych w dziadku należy ocenić go na 6 kar. Co najmniej. Jeśli ma przy tym króla kier i asa trefl to ma 10 lew. Jeśli zredukujesz mu lewy poprzez kontynuację pików, a partner „kreatywnie” (on wie, że trzeci pik nie przechodzi) podegra oczywisty najsłabszy stół – trefle – to po przeciągnięciu kar znajdziesz się w przymusie pikowo-kierowym, bo groźbami będą czwarty kier i walet pik w dziadku. By tego uniknąć zagraj damę pik – wszak to zagranie bezpieczne – a potem zagraniem trzeci raz w piki spędź groźbę ze stołu.

Całe rozdanie:

AD1085

W872

6

D86

62

K103

KW10853

AW

W93

AD54

AD7

743

K74

96

942

K10952

 

                        Broniła utytułowana para. W drugiej lewie poszedł pik do króla i S podegrał trefle. Też mógł spędzić waleta pik, ale jemu było trudniej dostrzec przymus partnera.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: