534. Fałszywe bezpieczne zagranie…

Opublikowano 26 maja 2018 w kategoriach Wist .

          Rozwiązanie:

Co wiesz o rozdaniu? Wiesz, że partner miał dwa piki i nieparzystą liczbę trefli – prawie na 100% 5 kart. Dokładanie atutów w kolejności 8-9 wykluczało jakąkolwiek wartość w karach, bo wtedy partner dokładałby atuty w kolejności malejącej. Gdyby partner miał singla kier, wtedy w jego ręce także znalazłoby się 5 kart w karach i z tego koloru do trzeciej rundy pików mógł wykonać bezpieczną i zarazem informacyjną zrzutkę. Zatem początkowy układ ręki partnera to 2-2-4-5.

Jeśli zagrałeś „bezpiecznie” w figurę kier, to wypuściłeś lewę. Odebrałeś bowiem partnerowi jedyne bezpieczne odejście kierem.

Zobacz całe rozdanie:

  W32

AW872

864

D4

 
98

105

9752

A9732

  K64

KD964

KW3

K5

  AD1075

3

  AD10

W1086

 

 

Rozgrywający przebił kiera i zagrał waleta trefl. Partner był bezradny – jeśli zabije asem będzie musiał nawinąć się w trefla lub karo – w obu przypadkach pozwalając wziąć lewę rozgrywającemu. Lewę dziewiątą. Należało zatem zagrać w trefla. Teraz będzie kolej na partnera, który powinien przepuścić podłożoną figurkę treflową. Po dalszej kontynuacji trefli W odbiera dwie lewy w tym kolorze i odchodzi pozostawionym mu kierem. A Ty będziesz miał dwie bezpieczne karty odejścia figurami kierowymi i będziesz czekał na dwie lewy karowe figurami będącymi w impasie.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Waldemar Jaworski
  5.06.2018 12:55:09

  To rozdanie bylo juz podane kilka miesiecy temu. Wtedy polemizowalem, ze i przy takiej obronie rozgrywajacy ma siwetna kontr akcje, zagranie w 10karo. Po utrzymaniu sie Waletem karo mozna zagrac figure kier. Rozgrywajacy przebije i zagra Asa karo i jestesmy bez szansy na utrate lewy bo: albo odblokujemy sie Krolem (wtedy rozgrywajacy wezmie 5xpik+1xkier+2xkaro+1x trefl = 9 lew) albo jesli blotke to w nastepnej lewie rozgrywajacy wpusci nas na Krola karo i zagrana figure kier przepusci wyrzucajac trefla, by wziac lewe na 9ke kier wyrzucajac trefla z reki (wezmie zatem : 5xpik+2xkier+1xkaro+1xtrefl = 9). Takie dzialania rozgrywajacego nie sa niemozliwe zwazywszy na licytacje, zatem taka obrona nie przyniesie spodziewanego w tekscie profitu 1 lewy. Malo tego, jesli przeanalizujemy zatem zabcie Asem trefl i odejscie kierem, dlasze poczynania nie zmienia koniecznosci puszczenia 9 lewy. Ale rozdanie bardzo pouczajace dla analitycznego podejscia. Pozdrawiam.

  • Ryszard Kiełczewski
   5.06.2018 17:33:50

   Prawda, że nie sposób pobrać 5 lew w obronie. Chyba nie całkiem prawda, że to rozdanie już było. Przejrzałem ostatnie jakieś 4 lata i nie znalazłem. Ale to sprawa drugorzędna.
   Też pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: