Problem 163

Opublikowano 1 sierpnia 2010 w kategoriach Wist .

Ładne zagranie

Mecz , WE po, dealer N, licytowano:

W

N

E

S

 

1

1

1

Pas

2 (1)

Pas

3

Pas

3 BA

Pas

Pas

Pas

 

 

 

 

1) wskazuje 5+ trefli i 4 kiery (System Strefa)

 

Co wistujesz z ręki E:

K 6 4
8 5
D W 6 3 2 
A 8 5


 

 

Partner mógł skontrować 3 , a nie uczynił tego. Można więc ze 100% pewnością wykluczyć u niego figurę karo. W tej sytuacji wist w karo w turnieju na maksy może wykonać tylko gracz z bardzo mocno przytępionym słuchem. Wist w trefle w najdłuższy prawdopodobnie kolor przeciwników to sabotaż. Podobnie wist w kiery. Pozostał wist w piki. Tylko czym? Piotr Tuszyński wyszedł królem! Wprawdzie w tym rozdaniu nie miało znaczenia jakim pikiem wyjdziemy, ale zagranie Piotra byłoby zabójcze przy singlowej damie pik w ręce rozgrywajacego, co nie było wykluczone – N wskazał w licytacji układ 5+ – 4 w treflach i kierach, a w karach też nie mógł mieć singletona (zalicytowanie 3 BA z singlowym asem zdarza się dość rzadko w realnym brydżu). Całe rozdanie:

WE po, dealer N

  2
A K 10 2
A K 7
D W 6 4 2
 
D W 9 5 3
9 6 4 3
4
K 9 7
1 K 6 4
8 5
D W 6 3 2
A 8 5
  A 10 8 7
D W 4
10 9 8 6
10 3
 

Wist K, wskoczenie asem trefl i piki. Bez dwóch, ana drugim stole nadróbka po karowym, choć jeszcze można obkładać..


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: