Problem 164

Opublikowano 1 sierpnia 2010 w kategoriach Wist .

Problem 164

Mecz, WE po, dealer E, licytowano:

 

W

N

E

S

   

1 BA

Pas

2

Pas

2

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

Posiadasz rękę S:

10 9 8 7 2
7 6 5
W 5 3
A 2


 

 

Odpowiedź:

 W trefle i w kiery należy odrzucić wist z definicji. Partner mógł skontrować 2 , gdyby miał w nich stosowną długości walory, kiery ma rozgrywający. Pozostaje wybór pomiędzy pikami i karami. Za wistem pikowym przemawia zwartość tego koloru w naszej ręce. Jeśli jednak uzmysłowimy sobie, że w dziadku wykryje się 4 piki, a otwierający 1 BA ma ich co najmniej 2, to perspektywy obłożenie przez kolor pikowy są podobne do perspektyw powszechnego dobrobytu na całym świecie. W zaistniałej sytuacji licytacyjnej najbardziej prawdopodobnym longerem w ręce partnera jest longer karowy i tak należy wyjść, choć wistowanie spod trzeciego waleta nie jest polecane. Tu jednak kolor karowy został mocno wskazany jako kolor wistu. Całe rozdanie:

WE po, dealer E

  4
K W 10 4
A 10 9 8 6
8 5 4
 
K W 5 3
A 3
7 4 2
D W 9 3
1 A D 6
D 9 8 2
K D
K 10 7 6
  10 9 8 7 2
7 6 5
W 5 3
A 2


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: