Problem 165

Opublikowano 1 sierpnia 2010 w kategoriach Wist .

Pierwszy wist – wyobraźnia

 

Mecz, NS po, dealer E, licytowano:

 

W

N

E

S

 

 

3

3 BA

5

6

Pas

6

Ktr(!!)

Pas

Pas

Pas

 

Twoja ręka (W):

8 6 5 4 2
9
A W 9
A D W 8

Jak się zachowujesz? Najpierw w licytacji, a potem na wiście?


 

Odpowiedź:

Jak wyobrażasz sobie pozostałe ręce, w przede wszystkim rękę dziadka (N)? 3 BA jego partnera nie obiecywało długości w kolorach starszych, które wywołał N. Jakich długości zatem w starszych kolorach spodziewasz się u niego? Przecież ty posiadasz aż 12 PC, w tym dwa asy, partner ma jakieś wartości w karach, rozgrywający ma zatrzymanie karo i tak około 16 PC. W tej sytuacji układ 6-6 w kolorach starszych to jest minimum którego można oczekiwać w dziadku. Jeśli tak, to przy założeniu, że S licytując 3 BA raczej nie ma krótkości w żadnym z kolorów, to partner powinien mieć renons pik. Tak rozumował amerykański gracz Joel Wooldridge i zaaplikował kontrę mając nadzieję, że jeden z jego asów weźmie. Wyszedł 2-ką i po powrocie treflem posłał kolejnego pika do przebitki. Całe rozdanie:

NS po, dealer E

  A W 10 9 7 3
W 10 8 6 4 3

7
 
8 6 5 4 2
9
A W 9
A D W 8
1
K 2
K 8 7 6 5 3
10 6 5 4 2
  K D
A D 7 5
D 10 4 2
K 9 3

Joel wyręczył w ten sposób partnera z kontry Lightnera, po której przeciwnicy mieli szansę odejść w nie przegrywalne 6 , gdyż kontra z blokującej ręki na szlemika zazwyczaj sugeruje przebitkę i nietrudno byłoby z pozycji N to odgadnąć. Natomiast kontra z pozycji wistującego zazwyczaj sugeruje, że ma on nadzieję na obłożenie kontraktu w sposób naturalny.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: