Problem 168

Opublikowano 1 sierpnia 2010 w kategoriach Wist .

Zawstydź kandydatów

 Mecz, obie po, dealer N, licytowano:

 

W

N

E

S

 

1

Pas

1

Pas

2

Pas

3 BA

Pas

Pas

Pas

 

 

Partner wyszedł D, RGR zabił królem i zagrał waleta karo. Partner dołożył 4-kę, ze stołu 3-ka.   Karo oczywiście przepuszczasz. Rozgrywający wchodzi figurą trefl do stołu (partner TT 9-ka – wist odmienny)i gra asa karo i damę karo. Partner dokłada 6 i 7. Bierzesz królem i jak się bronisz dalej? Jakie widzisz perspektywy obrony?

  7 2
8 4
A D 10 7 5 3
K D 10
                   
1 9 4
A 10 2
K 9 8 6 2
8 5 4
 


 

 

 

Rozwiązanie:

Zlicz lewy rozgrywającego – 1 pikowa, 3 karowe i 4 treflowe, Co jest z pikami? Ano właśnie! A co dołożył partner do drugiego i trzeciego kara? Trefle. W jakiej kolejności? 6-7. Co to znaczy? Ano tyle, że gdyby wist nastąpił z wewnętrznego sekwensu ADWxx, to partner dołożyłby ostatnie dwa trefle w kolejności 7-6. Zatem ewentualną próbę obłożenia należy podjąć przez kiery. Jak? Elementarnym zagraniem karty wyższej od 8-ki w stole. Nie może to być asa, bo być może kiery trzeba będzie jeszcze raz podegrać, a dojście do ręki e jest tylko asem kier. Popatrzmy na całość rozdania:

  7 2
8 4
A D 10 7 5 3
K D 10
 
D W 10 6 3
K D 7 6
4
9 7 6
1 9 4
A 10 2
K 9 8 6 2
8 5 4
  A K 8 5
W 9 5 3
W
A W 3 2
 

Rozdanie rozgrywano w jednym z najważniejszych turniejów Amerykańskich – Spingold Cup – i zakończyło się remisem. Na jednym stole E zagrał 2-kę i nie można było już wymanewrować czwartego waleta. Na drugim stole E zagrał prawidłowo, ale W po wzięciu damą kier poszedł dalej wyrabiać piki. I o dziwo wyrobił je. A że nie mógł odegrać? No cóż – życie brydżysty nader często składa się z niepowodzeń, wśród których motyw „o jeden most za daleko” jest dość częstym.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: