Problem 169

Opublikowano 24 sierpnia 2010 w kategoriach Wist .

Problem 169

Wizja dalekosiężna

 

Mecz, WE po, dealer E, licytowano:

W

N

E

S

 

 

Pas

1

2

Ktr

3

4

Pas

5

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Co wistujesz z ręki W?

 

 

ADW74

K10965

W10

9

 


 

 

Odpowiedź:

Rozgrywający ma co najmniej 10 kart w młodszych kolorach. N ma najprawdopodobniej opozycję w kierach, bo inaczej jego kontra na 2 karo byłaby bez sensu. Partner ma co najmniej 4 karty w pikach, a rozgrywający najprawdopodobniej krótkość. Zagranie w kiera w tej sytuacji może skończyć się wyrzuceniem przegrywającego pika na kiery, jeśli nasz król jest w impasie, a jest to wielce prawdopodobne. Wisty w karo i trefla to wisty w kolory przeciwników. Pozostało zagrać w pika, a jeżeli już to wyłącznie asem. Niebezpieczeństwo takiego zagrania może zaistnieć w przypadku, kiedy w stole ukaże się król, a rozgrywający będzie miał przegrywającego kiera, którego wyrzuci na króla pik. Jednak alternatywne zagranie w kiera ma więcej minusów. Ostatnim argumentem jest to, że zagranie w pika może doprowadzić do takiego skrótu atutów w ręce rozgrywającego, że pozwoli to na wyrobienie lewy wistującym. I tak było w tym rozdaniu:

 

 

652

AD832

K4

DW2

 

ADW74

K10965

W10

9

 

10983

74

A98

10873

 

K

W

D76532

  AK654

 

 

Australijczyk Andrew Braithwaite zawistował asem pik. Kontynuacja pików doprowadziła do śmiertelnego skrótu i wpadki. Na drugim stole jego alter ego wylazł w trefla i rozgrywajmy nie miał problemów ze skompletowaniem 11 lew.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: