Problem 170

Opublikowano 24 sierpnia 2010 w kategoriach Wist .

Problem 170

Bądź mężczyzną

 

Licytacja była krótka:

W

N

E

S

 

 

 

5

Pas

6

Pas

Pas

Pas

 

 

 

 

W co wistujesz z ręki W?

 

 

982

W6532

K873

D

 


 

 

Odpowiedź:

W tego typu sytuacjach należy wistować atakująco. Dokładający do szlemika ma bowiem zazwyczaj jakiś kolor roboczy i licząc na nietrafienie wistu dokłada do szlemika. Jeśli my jesteśmy posiadaczami króla w kolorze, to szansa, że przeciwnik dokłada na przestrzelonym kolorze jest znacznie mniejsza, niż ta, że robi to z kolorem pełnym, a przynajmniej zwieńczonym asem i królem. Kolejnym argumentem za ostrym wistem spod figury jest to, że wtedy możemy mniej oczekiwać od partnera w kolorze ataku – tu np. także dama w ręce partnera pozwala na otwarcie lewy, przy szlemiku często decydującej. Tu najbardziej atakującym jest wist w karo. I taki wist dawał zwycięstwo obrońcom. Całe rozdanie:

 

 

A106

AKD974

1052

10

 

982

W6532

K873

D

 

KW743

108

ADW6

83

 

D5

94

  AKW976542

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: