Problem 281

Opublikowano 24 sierpnia 2010 w kategoriach Rozgrywka .

Problem 281

W rozgrywa kontrakt 4 . Wist 9-ka. S bije asem i odwraca w trefla. N bije asem i gra karo. Jak będziesz rozgrywał?

 

9865

1074

KD102

D10

 

AK43

AKW63

W5

K2


 

 

Rozwiązanie

Przede wszystkim należało się odblokować królem trefl, by zapewnić sobie dojście do ręki. By mieć szanse wygrania musimy zastać podział pików 3-2. Ściągamy więc dwa razy piki i teraz mamy trzy sposoby rozgrywki:

 

  1. zgrać asa kier, wrócić damą trefl do ręki i zaimpasować damę kier (50%)
  2. zgrać asa kier, wrócić treflami do ręki, zgrać dwa kara wyrzucając dwa kiery ze stołu i jeśli przeciwnicy nie przebiją zagrać pika. Jeśli utrzyma się S już wygraliśmy. Jeśli N – musi udać się impas na damę kier. A więc ten sposób oferuje aż 75% szans powodzenia (ten sam udany impas kier + szansa, że trzeciego pika ma S w pozostałych przypadkach.
  3. Zgrać asa i króla kier, wrócić treflami do ręki i po zgraniu dwóch kar oddać lewę pikową – przegramy, jeśli dama kier będzie trzecia lub czwarta (63,2%) i trzeci pik będzie na tej ręce, która ma damę kier – połowa z powyższej wartości – 31,6%. Zatem w pozostałych przypadkach (68,4%) wygramy

 

Należy więc zagrać jak w wariancie (b).

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: