Problem 283

Opublikowano 24 sierpnia 2010 w kategoriach Rozgrywka .

Problem 283

Rozgrywasz  (W) 6 . N zawistował 9-kę, S podłożył damę. Jak należy rozegrać?

 

A9

AW62

AK864

D7

 

D1083

4

952

AKW65

 

 

 

 

 


 

 

Rozwiązanie:

Nie należy silić się na kilka przebitek kierowych. Wtedy bowiem trzeba byłoby zastać podział trefli 3-3. Podział kar 3-2 jest oczywiście warunkiem koniecznym i na to nie mamy wpływu. Znacznie lepszym sposobem jest pociągnąć dwa razy atuty z góry i grać trefle. Wygramy, jeśli trefle dzielą się nie gorzej niż 4-2. Jednak przy tym sposobie rozgrywki przegramy jeśli trefle dzielą się 5-1 (14,5%). Najlepszym sposobem, częściowo zabezpieczającym przed złym podziałem trefli, jest zagranie kara dołem. Po dowolnym odwrocie przebijemy jednego kiera i pociągniemy atuty do końca. Jeśli 5 trefli będzie przy królu pik (ale tylko u N) lub przy KW w pikach na dowolnej ręce, obrońca posiadający te walory znajdzie się w przymusie w sześciokartowej końcówce kiedy zagramy ostatniego atuta.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Andrzej Knap
  3.02.2015 15:36:20

  Poniewaz w pierwszej lewie poszla juz Q kier, to oprocz przypadkow wczesniej wymienionych rownierz zajdzie przymus na K kier z piecioma treflami /na obu rekach/

  • Ryszard Kiełczewski
   3.02.2015 15:56:58

   Masz rację Andrzej absolutną, ale to my wygraliśmy walkę o brąz w piłkę ręczną:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: