Problem 284

Opublikowano 24 sierpnia 2010 w kategoriach Rozgrywka .

Problem 284

W rozgrywa 2 po licytacji:

 

W

N

E

S

 

 

1

Pas

1

1 BA(1)

Ktr

Pas

2

Pas

Pas

pas

 

1) klasyczne 15-17 PC z zatrzymaniami w kolorach przeciwników

 

N zawistował królem. Jak się wywiniesz z opresji ?

 

D98653

98

32

A98

 

A7

DW3

AK974

765


 

 

Rozwiązanie:

Piki muszą się dzielić 3-2, o czym zresztą świadczyć może brak kontry. Ponadto kara muszą się dzielić 3-3. Król pik oczywiście jest u N i nie może być z waletem i 10-ką. W tej sytuacji należy zabić trefla asem i zagrać 3 razy karo przebijając w ręce. Następnie gramy damę pik. N podkłada króla, my bijemy asem i gramy fortę karo. Jeśli S przebije waletem lub 10-ką pik – zrzucamy trefla. Jeśli S odmówi podłożenia pika, to tą lewę musi przebić N. Wtedy przy najbliższej okazji połączymy atuty, jeśli wcześniej przeciwnikom nie uda się manewr promocji, co pozwoli im wziąć rozdzielnie na wysokie atuty. Inna szansa – drugiego króla pik jest mniej prawdopodobna, bo wtedy N mógł mieć inną opcję licytacji, np. za pomocą kontry.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: