Problem 171

Opublikowano 29 września 2010 w kategoriach Wist .

Dobry słuch

Słuchasz licytacji w meczu (NS po, dealer S):

 

 

W

N

E

S

       

1

 

Pas

Pas

 

Pas

Pas

2 BA

 

Pas

Pas

3 BA

 

Pas

Pas

pas

 

 

Twoja ręka:

 

 

8 7 5

W 3 2

3

K W 9 7 3 2


 

 

Odpowiedź:

W dziadku wykryje się 5 pików i 4 kiery. Rozgrywający ma prawdopodobnie 6 kar i zatrzymanie treflowe. I to solidne, skoro po opisie ręki przez dziadka (modelowe 5-4-3-1) zdecydował się na kontrakt w BA. W tej sytuacji można założyć u rozgrywającego 9 kart w kolorach młodszych, a to oznacza, że na kolory starsze pozostało niewiele miejsca. Wobec tego powinniśmy odrzucić wisty w kolory młodsze. Pozostaje nam wybór koloru starszego. Tu o wyborze decydować powinna konfiguracja posiadanych przez nas kart w tych kolorach. A jest ona taka, że wist w piki jest bezpieczniejszy z posiadanych trzech blotek, niż spod trzeciego waleta. Dlatego należy wyjść w piki. Całe rozdanie:

 

 

 

D W 6 3 2

K D 9 7

A 9 2

3

8 7 5

W 3 2

3

K W 9 7 3 2

 

 

A K 10 4

10 8 6

K 7 6

10 8 6

 

 

9

A 5 4

D W 10 8 5 4

A D 4

 

Billy Eisenberg wyszedł w pika – po czym nastąpiła wpadka bez 6-ciu!!! (pik – nieostrożnie podłożona figura, odwrót trefl – dama i król, ponownie piki i trefl – as i impas karo – dobit). Michael Gromoller wyszedł K – 11 lew! Takie wisty jak K są efektowne i rozpropagowane w literaturze brydżowej. Tylko, że w olbrzymiej większości przypadków, efekty są takie jak w tym rozdaniu.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: