Problem 172

Opublikowano 29 września 2010 w kategoriach Wist .

Czy jest alternatywa?

 

W meczu, obie po, dealer W, licytowano krótko:

W

N

E

S

3

Pas

Pas

3 BA

 

Pas

Pas

pas

 

 

Jaki wist wybierasz z ręki W?

 

 

A D 9 8 7 3 2

W 7 5 3

4 2

 

Odpowiedź:

 

Wistu pikowego spodziewa się rozgrywający. To pierwszy argument, by nie atakować z najdłuższego posiadanego koloru. Drugim argumentem jest…długość naszego longera – przy 7 kartach rośnie prawdopodobieństwo, że partner ma w kolorze singla i z pewnych dwóch lew, które możemy wziąć wtedy, kiedy ten kolor podegra partner, nie weźmiemy żadnej. Kolejny elementem, który należy wziąć pod uwagę, to fakt, że przeciwnicy nie usiłowali uzgodnić kierów. Wprawdzie mieli ograniczoną przestrzeń licytacyjną, ale gdyby S miał rękę, z którą wchodziłaby w rachubę gra w kiery, mógł skontrować wywoławczo. W tej sytuacji z braku praktycznej alternatywy – powinniśmy wyjść w kiery. Do czego doprowadzał taki wist, w meczu kadry francuskiej, pokazuje całe rozdanie:

 

 

5 4

9 4 2

K 10 7

D W 7 6 4

A D 9 8 7 3 2

W 7 5 3

4 2

-

 

W 10 6

A K 8 6

w 9 6 3

10 3

 

K

D 10

A D 8 5

A K 9 8 5 2

Poulat wyszedł czwartą najlepszą w piki. 11 lew. Po kierowym 11 lew dla obrony.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: