Problem 287

Opublikowano 29 września 2010 w kategoriach Rozgrywka .

CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ? 

 

Problem 287

Jak rozegrasz kontrakt 4 po tym jak S otwierał 1 (może być z 4-ki), a N licytował

1 i wyszedł w króla ?

 

4

K 9 8 7 6

A 9

A 10 9 4 3

 

A 10 5 2

D 10 5

7 6 5 4

K 8


 

 

Rozwiązanie:

Brak wistu w kolor partnera niekoniecznie oznacza renons. N mając KDW w pikach mógł dać pierwszeństwo temu atakowi przed wistem z trzech blotek karo. Grać będziemy na wyrobienie trefli, lub na dwustronne przebitki, w zależności od sposobu obrony przeciwników. Bijemy asem pik i gramy trzy razy trefle. Jeśli N doda do trzeciej rundy, należy przebić damą. Po ukazaniu się w ręce N KDW w pikach, nawet położenie waleta kier w ręce S jest bardzo prawdopodobne, co wynika ze zliczenia punktów. Przebicie niższym kierem może spotkać się z nadbitką waletem i wtedy przeciwnicy mogą forsownie połączyć atuty. Wtedy oddamy dwa kiery, karo i trefla. Jeśli trefle się podzielą gramy kiera i podkładamy króla, bo as jest na pewno w ręce S. Wygramy nawet przy podziale kierów 4-1, jeśli N będzie miał singlowego waleta (jeśli S będzie miał cztery kiery z AW przegramy na skrócie pikami). Jeśli S nadbije damę kier asem i zagra kiera, bijemy królem i przebijamy ostatniego trefla. Przeciwnik może nadbić waletem, ale do oddania pozostanie nam już tylko jedno karo. Podobnie gramy po odejściu S w pika (lub karo). Jeśli przeciwnicy będą grali pikami na skrót, przebijemy ostatniego trefla w stole. Proszę zwrócić uwagę, że nawet 5-kę można nadbić tylko waletem.  Jeśli S nie nadbije damy kier asem, wracamy asem karo do ręki i ponownie przebijamy trefla wyrabiając ten kolor. Dalsza rozgrywka będzie podobna do opisanego wcześniej wariantu.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: