Problem 288

Opublikowano 29 września 2010 w kategoriach Rozgrywka .

CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ? 

 

Problem 288

W gra 6 . Wist dama. As bierze. Czy to można przegrać?

 

A W 8 7

6 5

A D 10 7 4

10 2

 

K 9 3 2

A

K W 9 3

A K 6 4


 

 

Rozwiązanie:

Wszystko sprowadza się do takiego rozegrania koloru pikowego, by niezależnie od jego podziału nie oddać w nim dwóch lew. Odbieramy atuty – jeśli podzieliły się 4-0, to po drodze przebijamy kiera – a następnie gramy asa pik i pika. Jeśli na asa nie spadnie żadna istotna karta w tym kolorze gramy blotkę i:

–          jeśli N dołoży do koloru niższą kartę przepuszczamy w dziadku

–          dołoży dowolną wyższą kartę pobijemy królem i możemy oddać już tylko jedną lewę w pikach

–          N nie dołoży do koloru – bijemy królem i gramy do waleta


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: