Problem 289

Opublikowano 29 września 2010 w kategoriach Rozgrywka .

Czy umiesz rozgrywać?

Problem 289

W rozgrywa 3 po licytacji:

 

 

W

N

E

S

   

1

Ktr

Pas

 

1

3

3

Ktr

 

Pas

Pas

3

Pas

 

Pas

pas

 

 

 

N zawistował asem trefl, a następnie 3-ką kier. Jak należy rozgrywać?

 

A 8 7 6 4

10 6 5

8 2

D 4 3

   

K 5 3

A W 7 4 2

A D W 10

W


 

 

Rozwiązanie:

Można puścić kiera. Jeśli S, po wzięciu figurą, pośle kiera do przebitki, to krzywdy nam nie zrobi. Jeśli jednak wyjdzie w trefla, to skróci nam atuty dziadka, z którego będziemy mieli same złe zagrania, chociaż i tak nie powinniśmy przegrać grając króla pik i pika do asa, by następnie wykonać pewny impas karo (jeśli S miał mariasza kier, to król karo jest u N), a następnie grać asa karo i karo wyrzucając ostatniego trefla. Przeciwnicy mogą wziąć 4 lewy. Można zabić kiera asem i wtedy należy zagrać karo ze stołu (nie asa). N dochodzi królem i jeśli wyjdzie w króla trefl, to przebijemy i po odatutowaniu oddamy jeszcze tylko lewę na pika. Podobnie jak wyjdzie blotką trefl – wtedy puścimy do damy. Pewniejszy jest sposób pierwszy, bo nie wpadniemy gdyby okazałoby się, że S skontrował tylko z trzecim mariaszem kier. A rozwiązanie jest poszerzone, bo w tym zamieszczonym w latach 60-tych w miesięczniku „Brydż” problemie wspominano tylko o drugim sposobie rozgrywki jako jedynym prowadzącym do wygranej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: