Problem 295

Opublikowano 27 listopada 2010 w kategoriach Rozgrywka .

Problem 295

Rozgrywasz 5 KK po licytacji:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

1

Ktr

5

Pas

Pas

pas

 

 

 

N zawistował damą kier. Jeśli martwisz się, że nie grasz 3 BA, to informujemy iż 3 BA po wiście pikowym nie szło. Ręce Twoje i dziadka:

643

AK74

D987

K2

          

AW

6

AK6542

7543

 


 

Rozwiązanie:

Dlaczego nie szło 3 BA? Bo kara dzieliły się 3-0 i kolor się blokował. Nie przegraj tego co grasz. Na początek należy zaniechać atutowania. Wszak nie grozi nam na razie żadna przebitka. Jeżeli wejdziemy np. asem karo do stołu i zagramy trefla, to król nam nie powinien wziąć uwzględniając licytację i brak wistu w mariasza pik. N weźmie i otworzy piki. Teraz musimy wrócić damą karo do ręki i na króla kier usunąć pika ze stołu. To gramy lepiej – zgrywamy króla kier wyrzucając pika i dopiero wchodzimy karem do stołu. Po takim początku N gra dalej w kiera. Przebijamy i wychodzimy w trefla. Do ręki dochodzi S (ten z 3-ma karami) i łączy atuty. Jeśli zabijemy w ręce damą, to przegramy jeśli S będzie miał tylko 3 trefle, a to jest też wielce prawdopodobne po kontrze N i ukazaniu się u niego renonsu karo. Jego skład bowiem jawi się jako 5-4-4-0. Jeśli zaś zabijemy karo w stole, to przebicie dwóch trefli oznaczać będzie wypromowanie lewy atutowej. A możemy tego wszystkiego uniknąć grając po drugiej lewie kierowej króla trefl z ręki. N weźmie i możemy przegrać tylko przy rozkładzie kierów 5-3 z 5-ką u N i zagraniu po asie trefl w kiera, a po kolejnym dojściu ponownie w kiera. A więc musimy spotkać nieprzychylny układ i bezbłędną grę obrońcy. We wcześniejszym wariancie przeciwnicy nic złego dla siebie nie mogą zrobić a kontrakt obłożą.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: