Przedalim, przepilim

Opublikowano 27 listopada 2010 w kategoriach Artykuły - felietony .

Dla wprowadzenia w temat przytoczę anegdotkę sprzed lat:

„ Na bocznicy kolejowej pozostawiono i zapomniano cysternę ze spirytusem. Obok niej do pracy udawali się codziennie tzw. chłoporobotnicy. Kiedy wyczaili, co się znajduje w cysternie, zaczęli podbierać – najpierw na własny użytek, a potem w celu zaopatrzenia miejscowej ludności – zawartość cysterny. Przy okazji stali się smakoszami, bo za zarobione w ten sposób pieniądze kupowali szlachetniejsze trunki do konsumpcji własnej. Przy okazji udowadniali też marksistowską tezę – „byt określa świadomość”. Kiedy sprawa wyszła na jaw i nasi chłoporobotnicy wylądowali przed obliczem Temidy, wysoki sąd zdumiony niezwykłym przerobem (cysterna zniknęła w ciągu kilku dni), zapytał oskarżonych – co zrobili z taką ilością spirytusu?

  • Przedalim – brzmiała odpowiedź

Na kolejne pytanie wysokiej Justycji, co zrobili z zarobionymi pieniędzmi – padła odpowiedź:

  • Przepilim.

A teraz wprowadzeni w temat łatwo przełkniecie opowiastkę brydżową. Rzecz miała miejsce w najstarszej kategorii – w rozgrywkach seniorskich. Rozdanie wyglądało tak:

AW53
64
85
K10642
D10864
D9852
D64
2
AKW107
AKW9
AD3
K97
3
10732
W9875

Licytowano:

W

N E

S

1 Pas
1 Pas Pas
(1) Ktr(?) Pas
Ktr(?) Pas Pas
Rktr Pas Pas pas

Kiedy S po wzięciu lewy królem pik (bo E zagrał pika z ręki) spytał partnera – dlaczego kontruje Splintera z dziurawym królem trefl – tenże odparł:

– bo nie chciałem żebyś się  nawinął w inny kolor…

Na kolejne pytanie

– wobec tego, dlaczego kontrowałeś szlemika – padła odpowiedź:

–  żebyś nie wychodził w trefla…

I to by było na tyle – proszę wysokiego sądu.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: