Problem 183

Opublikowano 2 grudnia 2010 w kategoriach Wist .

Problem 183

Kiedy zabić?

 

Mecz, obie po, dealer S, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

2 (1)

2 (2)

Ktr

3

Pas

Pas

3

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

  1. blok na pikach lub dwukolorówka 5-5 na młodszych
  2. kontra wywoławcza na 2 PP

 

Wist 3. RGR wziął lewę w ręce 9-ką i zagrał waleta karo. Partner przepuścił dokładając 6-kę, drugie karo zabił i zagrał 2-kę. Ze stołu walet – jakie widzisz perspektywy obrony?

 

 

104

KW

KD10953

A72

 

 

76

A1083

42

K9864

 

 

 


 

Rozwiązanie:

Możesz z dużym prawdopodobieństwem odtworzyć zakryte ręce. S powinien mieć 6 pików (licytacja) i 3 kiery (wist 2-ką od naszego partnera), pozostało mu zatem miejsce na cztery karty w kolorach młodszych. Dlaczego rozgrywający nie atutuje tylko spędza asa karo narażając się na ewentualna przebitkę (jeśli miał 3 kara), lub odcięcie od fort karowych po zagraniu przez obronę w trefla? Jedynym usprawiedliwieniem jest to, że rozgrywającemu brakuje także asa pik i nie ma on tempa, by równocześnie spędzić asa pik i asa karo. Przy 3-ch kierach zaś nie może atutować, bo otwarcie tego koloru skazuje go na 2 przegrywające nawet jeśli była w tym kolorze palcówka i jeśli rozgrywający ją trafił, jak w rzeczywistości. Zatem by pozostawić rozgrywajacego z dwiema przegrywającymi w kierach musisz przepuścić waleta kier. Jeśli bowiem zabijesz i zagrasz w pika wytrącając partnerowi asa, to król kiery stopuje lewy kierowe obrony, a kara są gotowe. Zatem przepuść kiera. Co może zrobić rozgrywający? Jeśli zagra karo, twój atut zneutralizuje lewę w tym kolorze. Jak zagra w pika czekają na was dwie lewy kierowe. Całe rozdanie:

 

 

104

KW

KD10953

A72

 

A53

D942

A6

D1053

 

76

A1083

42

K9864

 

KDW982

765

W87

W

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: