Problem 299

Opublikowano 2 grudnia 2010 w kategoriach Rozgrywka .

Problem 299

Rozgrywasz niezwykle ambitny kontrakt 6 BA po wiście waletem trefl. Jak to rozegrasz?

 

KD7

D32

94

AK765

 

A63

AW105

AW1082

D

 


 

Rozwiązanie:

Są następujące możliwości wzięcia 12 lew:

 

  1. podział trefli 4-3 i  trzeci król kier w impasie (62% x 50% x 36% » 11%) + singlowy lub drugi król w impasie (»1% + 8%) – łącznie około 19% pomniejszone o zgadnięcie rozkładu kierów, bowiem mamy kłopoty z komunikacją do ręki. Wtedy rozgrywamy następująco – pikiem do ręki oddanie trefla dołem, powrót pikiem do ręki, zgranie trefli i teraz właśnie musimy zgadnąć jak leżą kiery.
  2. podział kar z mariaszem u N trzecim, czwartym lub secowym, druga lub trzecia figura karo u N i udany impas kier (9% + 13% + 1% + 6% + 13% » 42%). By zrealizować szansę karowo – kierową należy przejąć damę trefl w ręce i wykonać impas karo. Po dowolnym odwrocie wracamy do ręki i ponownie impasujemy karo. Jeśli kara dostarczą 4 lew pozostanie jeszcze tylko udanie się impasu kier i podział tego koloru jest już nieistotny, bo 3 lewy kierowe zapewniają wygranie kontraktu.
  3. Inne szanse takie jak – singlowy król kier za impasem, secowy mariasz karo za impasem, trzeci mariasz karo za impasem i podział kierów umożliwiający wzięcie w nich 4 lew oraz końcowa wpustka w trzykartowej końcówce (S nie może mieć więcej niż 3 trefle) – spokojnie pomijamy, bo to szanse dla czarodziejów lub oszustów (podglądaczy)

 

Z wyliczeń wynika, ze należy wybrać sposób 2.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: