Problem 186

Opublikowano 16 stycznia 2011 w kategoriach Wist .

Problem 186

Odrobina wyobraźni

 

Mecz, obie przed, dealer N, licytowano:

 

W

N

E

S

 

1

Pas

Pas

Pas

Pas

Pas

Pas

Pas

pas

 

 

Zawistowałeś 2-ką, ze stołu 3-ka, partner 9-ka i rozgrywający – as. Kolejne lewy to kier do damy i kier do waleta z ręki rozgrywajacego. Partner dokłada kiery w kolejności wyższa-niższa, co w stosownym przez was systemie wistowym jest Echem Lenza, oznaczającym nieparzystą liczbę kart w kolorze atutowym. Jakie widzisz perspektywy obrony?

 

 

AKD3

D4

W73

KW104

 

94

A65

K642

AD53

 

 

 

 


 

Rozwiązanie:

Wiesz, że rozgrywającemu pozostała w karach jeszcze, co najmniej jedna karta – 8-ka. Tomasza druga lewa. Trzecią będzie zapewne as trefl. A czwartą kładącą? Jeśli rozgrywający miał od początku trzy kara w ręce, to weźmiecie lewę karową jako czwartą. Ale jeśli miał tylko dwa kara, to jedyną nadzieją jest przebitka trefl u partnera. Wiesz, że partner miał nieparzystą liczbę kierów, w tym wypadku dokładnie trzy. Do obłożenia kontraktu potrzebny jest dubleton trefl u partnera. Rozgrywający może nie mieć szybkiego dojścia do ręki, by odebrać atuty. Dojście to możesz mu wykreować grając w kara. Nie prowadzi do sukcesu także próba wpuszczenia rozgrywającego w stół pikiem. Jeśli miał on bowiem dubletona karo, to zagrywając w ten kolor stworzy sobie dojście do ręki i teraz już tylko singleton trefl w ręce partnera pozwoli obłożyć kontrakt. Trzeba zagrać tak, by nawet przy dubletonie trefl u partnera można było zorganizować przebitkę. Jak należy rozwiązać kolor treflowy? Jeśli wyjdziemy asem i blotką, ufni w posiadane dojścia karem, to jeśli rozgrywający miał trzecią 9-kę trefl, odblokuje ten kolor w stole i dojdzie do ręki tą 9-ką. Można zagrać asem i damą gwarantując wpuszczenie w stół, ale wtedy jeśli rozgrywający będzie miał jeszcze dwa przegrywające kara w ręce i oczywistego w tym układzie dubletona pik, powróci do ręki przebitką tego ostatniego koloru i odatutuje. Uniwersalnym zagraniem jest dama trefl! Wtedy nawet przy dubletonie pik w ręce rozgrywającego zachowujemy kontrolę nad kolorem treflowym i pozostanie nam szansa odebrania kładącej lewy w karach. Cale rozdanie:

 

 

AKD3

D4

W73

KW104

 

94

A65

K642

AD53

 

W876

732

D1095

82

 

1052

KW1098

A8

976

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: