Problem 187

Opublikowano 16 stycznia 2011 w kategoriach Wist .

Problem 187

Daj szansę przeciwnikowi

 

Mecz, NS po, dealer N, licytowano:

 

W

N

E

S

 

1

Pas

1 BA

2

3

Pas

3 BA

Pas

Pas

Pas

 

 

Zawistowałeś królem pik. Ręce twoje i dziadka:

 

 

92

ADW10

AD10

KDW3

 

KD10765

K7

W543

7

 

 

 

 

Król pik się utrzymał – partner dołożył zniechęcającą w wiście odmiennym 8-kę. Jak się bronisz dalej?

 


 

Rozwiązanie:

 

Kontynuować pików nie możesz, bo to strata tempa i lewy. Co jest potrzebne u partnera, aby mieć szanse na obłożenie kontraktu? Masz razem z dziadkiem 28 PC. S obiecał rękę w sile 7-9(10) bez starszej czwórki. Zatem ile pozostało dla partnera? (4)5-7 PC. Z istotnych wartości potrzebnych do tego, by można było marzyć o obłożeniu kontraktu w rachubę wchodzi król karo, lub as trefl. A właściwie tylko i wyłącznie as trefl. Przy królu karo bowiem u partnera, nie ma żadnej kontynuacji, która mogłaby zagrozić rozgrywającemu. A chodzi tylko o stworzenie groźby. Kontrakt bowiem jest nieprzegrywalny, bez względu na to, co ma nasz partner, a obu wartości – króla karo i asa trefl mieć nie może, co już wyliczyliśmy. A i przy obu tych wartościach u partnera kontrakt też chodzi, bo udaje się impas na króla kier. Możemy wyliczyć lewy rozgrywającego nawet przy takim założeniu – 1 w pikach, 4 w kierach, dwie w karach i co najmniej dwie w treflach. A dla nas pozostaje co najwyżej lewa w pikach, karach i treflach. Ale o tym  wiemy my, a nie wie rozgrywający. Przyporządkujmy naszemu partnerowi asa trefl. Jeśli rozgrywający nie ma tej karty i nie wie, kto z nas dwóch ją posiada, to jak zareaguje on jeśli zagramy w tym momencie w 7-kę kier? Jeśli przyporządkuje on nam asa trefl, a króla kier naszemu partnerowi, to wygrywającym zagraniem jest zabicie asem kier, wytrącenie nam asa trefl jako dojścia do fort pikowych i potem można swobodnie wyrobić lewy w kierach, jeśli będą one potrzebne do wygrania kontraktu. Dajmy rozgrywającemu szansę, niech się wykaże…

Całe rozdanie:

 

 

92

ADW10

AD10

KDW3

 

KD10765

K7

W543

7

 

83

8642

962

A984

 

AW4

953

K87

10652

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: