Problem 189

Opublikowano 31 stycznia 2011 w kategoriach Wist .

Problem 189

As bierze raz

Mecz, obie po, dealer S, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1 BA(1)

Pas

2

Pas

Pas

Pas

Pas

Pas

pas

 

 

1) 12-14 PC

 

Zawistowałeś 2-ką, ze stołu małe, od partnera 9-ka i od rozgrywającego as. Dalej karo do króla (partner 2-ka) i pik (partner 6-ka) do króla. Bijesz, czy przepuszczasz?

 

 

10853

K103

AK6

1073

 

A97

D862

W843

82

 

 

 

 

Jeżeli przepuściłeś króla pik (nie mógł być „pusty”, bo partner nie dołożył nic grubego), to rozgrywający ponownie wchodzi karem do stołu (od partnera 5-ka) i gra pika – od partnera walet, od rozgrywającego dama. Jakie widzisz perspektywy obrony?

 


 

 

Rozwiązanie:

Odtwórz rękę rozgrywającego – pokazał on mariasza pik i asa kier. To już 9 PC. Zatem rozgrywającemu pozostało jeszcze miejsce na 3-5 PC. Ponieważ przyjął inwit – bardziej 5 niż 3. Jeśli miał w karach tylko dwie blotki – o czym mogły świadczyć zrzutki partnera w tym kolorze, to musi mieć jeszcze w treflach dwie figury AW lub KD. W obu przypadkach przy rozgrywaniu tego koloru będzie on chciał zagrywać dwukrotnie ze stołu. Przy AW nie jest to konieczne, ale przy mariaszu i owszem. Żeby zagrywać dwukrotnie ze stołu trzeba mieć do niego dwa dojścia. Jedno widzisz – to król kier. Drugie stworzysz mu bijąc damę pik asem. Zatem przepuść i tę figurę, zachowując przy tym szacunek należny damom. Tak obronił się przed laty Tim Seres – australijski internacjonał.

 

Całe rozdanie:

 

 

10853

K103

AK6

1073

 

A97

D862

W843

82

 

W6

W95

D1052

AW94

 

KD42

A74

97

KD65

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: