Problem 190

Opublikowano 31 stycznia 2011 w kategoriach Wist .

Problem 190

Wszystko w twoich rękach

Mecz (kadra mistrzowska 1986), NS po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

1

Pas

Pas

(1)

Pas

(2)

Pas

Pas

Pas

4 BA(3)

Pas

(4)

Pas

Pas

Pas

Pas

pas

 

 

  1. odwrotka – nasza polska, nieśmiertelna
  2. silny na czwórce – staromodna, tradycyjna odpowiedź: 4-4-5-5
  3. Blackwood
  4. dwa asy z 5 i król

 

Zapytałeś o znaczenie licytacji i dowiedziałeś się tego, co w opisie powyżej oraz dodatkowo, że 3 , które pierwotnie N zrozumiał jako naturalne, mogło być krytym cue bidem,  w świetle tego, że S przeniósł z kontraktu karowego na kierowy. Partner zawistował PP 2-ką – ewidentnie spod figury, w tym przypadku spod króla. Wziąłeś lewę na asa i jakie widzisz szanse na obłożenie kontraktu?

 

 

D

A54

ADW3

KDW86

 

 

AW76

D102

854

1075

 

 

 


 

Rozwiązanie:

W żadnym z bocznych kolorów nie możesz spodziewać się lewy – rozgrywający ma zarówno króla karo jak i asa trefl. Z wistu bowiem wynika, że nasz partner ma króla pik, a z licytacji wiadomo, że rozgrywający ma jednego bocznego króla. Zresztą – nawet gdyby nasz partner jakimś cudem był posiadaczem króla karo – to jest on w impasie i lewy wziąć nie może. Jedyną lewę jaką możemy wziąć, to lewa atutowa. Nie będzie z tym problemu jeśli partner ma waleta kier. A jeśli go nie ma, to jedynym sposobem rozgrywki koloru atutowego przy 7 tylko atutach (a to wiemy z licytacji) jest impas damy kier. Czy są jeszcze jakieś inne układy, przy których można wziąć lewę kierową? Pomyśl! Taką możliwością jest posiadanie przez rozgrywającego KW98, lub nawet KW97 w kierach. Jeśli ma on coś takiego, to jak się zachowa, kiedy wyjdziemy mu 10-ką kier? Pewnie tak, jak w rozgrywkach kadrowych w 1986 roku – położy waleta, a potem – jak ten weźmie mu lewę – „wyimpasuje” naszemu partnerowi domniemaną damę kier.

 

Całe rozdanie:

 

 

D

A54

ADW3

KDW86

 

K942

763

10972

92

 

AW76

D102

854

1075

 

10853

KW98

K6

A43

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: