Problem 191

Opublikowano 31 stycznia 2011 w kategoriach Wist .

Problem 191

Jaki to manewr?

 

Mecz, obie po, dealer W, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

Pas

1

Pas

1 BA

2

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Zawistowałeś asem kier i pokazał się stół: Partner dołożył 6-kę. Jak się będziesz bronił dalej?

 

 

 

 

1096

A985

KW54

32

 

7

743

10983

ADW84

 

 


 

Rozwiązanie:

Bermuda Bowl 2001 rok, półfinał Polska – USA2. W pokoju otwartym Larsen zawistował w asa kier i w karo. Leśniewski wziął 11 lew.

W pokoju zamkniętym Jacek Pszczoła po asie kier wyszedł w trefla – przygotowując manewr odcinający (w Encyklopedii nazwany mało funkcjonalnie manewrem zaporowym). Rozgrywający widząc, czym to grozi zaimpasował króla karo, a następnie waleta. Jacek dał przebitkę kara partnerowi,  a ten zagraniem w trefla spromował 10-kę pik. Bez trzech!!!

Jacek słusznie wydedukował, że partner mając cokolwiek w karach miał szansę wskazać to dołożeniem jednej z ewidentnych 3 figur kierowych, przy czym dama mocniej sugerowałaby to „coś” w karach, a walet nieco słabiej (król służyłby jako zachęta bardziej oczywista, niż jakakolwiek blotka). Skoro partner nie dołożył niczego takiego, to nie ma nic w karach, a w tej sytuacji można dojrzeć szansę na obkładkę w zneutralizowaniu koloru treflowego. Możliwe to było w przypadku takiego podziału trefli, jaki był w rzeczywistości, bez względu na to, kto posiada króla trefl. A ten podział był bardzo prawdopodobny – N skacząc w 4 pik miał najprawdopodobniej 7 kart w pikach, jednego kiera dołożył, w karach dzięki takiemu rozumowaniu, jakie przeprowadziliśmy wyżej ma co najmniej AD, więc na trefle pozostało mu co najwyżej 3 miejsca.

Całe rozdanie:

 

 

KDW8542

10

AD7

K7

 

A3

KDW62

62

10965

 

1096

A985

KW54

32

 

7

743

10983

ADW84

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: