Problem 192

Opublikowano 31 stycznia 2011 w kategoriach Wist .

Problem 192

GRACZ PUSZCZA

 

NS po, dealer N, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

1

1

Pas

1 BA

Pas

Pas

pas

 

Zawistowałeś 8-ką. Ręce twoje (N) i dziadka (E):

 

 

K532

9864

AK3

A9

 

9

A

A

 

DW876

AKW

985

84

 

A

9

8

 

 

Rozgrywający zabił asem w stole i zagrał asa pik oraz 10-kę pik. Przepuściłeś oczywiście, partner dołożył dwa razy piki. 10-ka się utrzymała. Teraz kier do waleta (partner dokładał kiery w kolejności 5-2) i dama pik. Partner do tej lewy dokłada 10-kę, a rozgrywający 6. Jak się bronisz dalej?

 

Rozwiązanie:

 

Co wiesz o rozdaniu? Wiadomo jak leżały kolory starsze. Rozgrywający miał drugiego asa pik i trzecią damę kier, partner resztę. Co jest w kolorach młodszych? Partner dokładając 10-kę, pośrednio sugeruje, że nie może odrzucać się z żadnego koloru młodszego. Powinien zatem mieć w każdym z tych kolorów coś wartościowego, mając bowiem same blotki w jednym z tych kolorów zrzuciłby (a przynajmniej powinien) czytelną ilościówkę, co skompletowałoby dla mnie cały rozkład rozdania. Co w tej sytuacji ma rozgrywający? Posiada w kolorach młodszych po jednej figurze, choć może w treflach mieć i dwie. A dlaczego nie w karach? Bo wtedy partner miałby w nich same blotki i niewątpliwie do trzeciego pika dokładałby karo. Policzmy lewy rozgrywającego – jeśli puścimy damę pik, to będzie on miał po trzy lewy w kolorach starszych. Szybkiej siódmej w kolorach młodszych nie ma, ze względu na nasze asy w tychże. Zabicie damy pik wymagałoby teraz od nas szybkiego wzięcia kolejnych 6 lew, co w świetle dotychczasowych wydarzeń nie wydaje się realne. Można więc ćwiczebnie przepuścić jeszcze raz pika. Wszak ręka rozgrywającego może mieć kłopoty ze zrzutkami, jeśli ma niskie zatrzymania w kolorach młodszych.

I tak właśnie było. Całe rozdanie:

 

 

K532

9864

AK3

A9

 

A10

D73

D1076

W1063

 

DW876

AKW

985

84

 

94

1052

W43

KD752

 

 

A zajmujący pozycję N czołowy gracz francuski łupnął damę pik i obrona mogła się spakować.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: