Problem 306

Opublikowano 16 stycznia 2011 w kategoriach Rozgrywka .

Problem 306

Jak należy rozgrywać kontrakt 6 , jeśli przeciwnicy będący przed partią nie interweniowali po otwarciu 1 z ręką W, a wist nastąpił w króla kier ?

 

K104

5

AD1092

AK106

        

W62

A973

KW4

DW8

 


 

Rozwiązanie:

. Praktyczne szanse to AD pik w ręce S lub druga dama w jego ręce. Druga dama bez asa jest mało prawdopodobna, bo wtedy N miałby piątego asa pik i przy ukazanym już mariaszu kier mógłby wejść do licytacji na poziomie jednego. Kolejnym manewrem, jaki można wykorzystać w rozgrywce to zagrać pika do 10-ki i jeśli N zabije to asem zgrać dwa kara i sprawdzić trefle. Jeśli podzielą się 4-2 z długością przy trzecim karze (manewr Guillemarda) zgrywamy króla pik ( a nuż mimo wszystko dama była druga) i jeśli dama nie spadnie na czwartego trefla zrzucamy pika i pika przebijamy. W sumie nie są to wielkie szanse. Znacznie większą jest gra na odwrócona rękę. Przebijamy kiera i komunikując się karami i treflami doprowadzamy do końcówki:

 

K104

AK

         

W62

W

8

 

Odbieramy ostatnie atu wyrzucając z ręki pika i gramy pika. Jeśli kiery podzielą się 4-4 mamy palcówkę w pikach. Jeśli u N ukaże się 5 kierów gramy pika do króla. Jest mało prawdopodobne, by N mając 5 kierów z mariaszem i asa pik, nie wszedł do licytacji będąc przed partią. Jeśli 5 kierów ukaże się u S gramy pika do 10-ki, bo przy asie u S i wyrobionym kierze ma on obkładkę w ręce.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: