Problem 193

Opublikowano 6 kwietnia 2011 w kategoriach Wist .

Problem 193

Trzecia ręka płacze a…

 

Mecz/turniej b.z. WE po, licytowano:

 

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

Pas

1

Ktr

2

Pas(F)

Pas

Pas

Pas

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Partner wyszedł w 7-kę. Ręce twoje (W) i dziadka (S):

 

 

 

 

D42

98742

7542

6

 

 

1093

AW105

W3

AK98

 

 

Z dziadka dołożono 3-kę. Jakie widzisz perspektywy obrony?

 


 

Rozwiązanie:

 

Losy rozdania mogą rozstrzygnąć się już na początku. Co dokładasz w pierwszej lewie? Jeśli znasz prawo 11-tu to bez trudu wyliczysz, że partner wyszedł z konfiguracji KW87??. Rozgrywający nie podkładając żadnego numerka ze stołu w zasadzie wyjaśnił ci, że ma singlowego asa. Jeśli ma drugiego (nieprawdopodobne – z czym bowiem partner licytowałby 4 PP…i tak jak widać była to huzarska szarża), to również nie musisz podkładać damy, by do wzięcia tej lewy musiał być zużyty as. A po co to wszystko? Na razie po nic. Po co – okaże się na końcu.

 

Całe rozdanie:

 

 

A

KD63

AK86

W1052

 

D42

98742

7542

6

 

KW8765

D109

D743

 

1093

AW105

W3

AK98

 

 

Teraz widząc wszystkie ręce odpowiedz na ostatnie pytanie, zanim przeczytasz dalej rozwiązanie.

 

Finał:

 

Jeśli podłożysz damę w myśl zasady „trzecia ręka płacze, a bije…”, to zobacz, co się stanie w końcówce. Rozgrywający wyimpasuje damę trefl skracając twoje atuty, potem przebije jednego pika i doprowadzi do końcówki:

 

 

K86

 

4

9

7

 

K

D10

 

10

W

W

 

 

Teraz zagranie waleta kier egzekwuje przymus przeciwko E. Zachowanie damy pik w twojej ręce uchroniłoby partnera od tej nieprzyjemnej sytuacji.

 

W tym rozdaniu właściwsza byłaby zasada „trzecia ręka płacze i puszcza”.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: