Problem 198

Opublikowano 4 maja 2011 w kategoriach Wist .

 

Czy umiesz wistować?

          Problem 22. Pierwszy wist prosty                                                             

 

            W turnieju par, obie po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

Pas

Pas

1

Ktr

1

Pas

2

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

                        W co wistujesz z ręki W:

 

 

A872

5

AKD4

KW109

 

                        Rozwiązanie:

 

W kiery i w piki odrzucamy wist z urzędu. Z pozostałych kolorów mamy zdecydowaną preferencję kar. Jeszcze tylko detal – w jakie karo należy zawistować? Jeśli uważacie, że to bez znaczenia, to znaczy, że myślicie fragmentem rozdania. Jeśli zbilansujecie całość informacji, to przede wszystkim stwierdzicie, że partner nie powinien mieć żadnej istotnej figury – my mamy 17 PC, a przeciwnicy swobodnie zapowiedzieli końcówkę. Do jej obłożenia potrzebna będzie być może lewa treflowa, ale możemy ją wykreować wyłącznie z pomocą partnera. A czym może on mieć dojście? Praktycznie jedynym walorem, jaki może posiadać partner jest walet karo. I aby go zlokalizować i potem wykorzystać na dojście, należy zagrać damą karo! Całe rozdanie:

 

 

KD1064

10964

76

A3

 

A872

5

AKD4

KW109

 

93

87

W9853

8752

 

W5

AKDW32

102

D64

 

 

Partner powinien zamarkować posiadanie waleta (radzę takie ustalenie wprowadzić do arsenału środków wistowych), a my dojdziemy do niego i zagranie w trefla wyrobi nam bezcenną lewę. Lewę na wagę obłożenia kontraktu.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: