Problem 316

Opublikowano 4 maja 2011 w kategoriach Rozgrywka .

Czy umiesz rozgrywać?

Problem 316

 

  1. W rozgrywa dość ostry kontrakt 7 . Wist król. Jak powinien rozgrywać?

 

A8743

8

AKD

AK72

 

KD10

A1065

732

D43

 

Rozwiązanie:

 


 

 

 

Należy spróbować kombinowanego sposobu, w którym spróbujemy gry na odwróconą rękę, a jak nie spotkamy okoliczności sprzyjających – manewru Guillemarda. Zabezpieczanie się przed rozkładem pików 4-1 nie ma tu sensu, bo nikt nie będzie impasował ewentualnego waleta u N, bo trzeba byłoby to zrobić w pierwszej lub drugiej lewie pikowej, a to można zrobić tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zaś singlowa 9-ka u N i czwarty walet u S, to rzadki przypadek i możemy sobie taką wizję odpuścić. Zresztą jak będziemy wracać na stół atutem, to widok 9-ki od N może jeszcze zmienić nasze opcje rozgrywki. Zaczynamy od przebicia kiera. Czasami KDW jest trzeci i wtedy nasze kłopoty prawie się kończą. Wracamy figurą pik do stołu i ponownie przebijamy kiera blotką pik. Wracamy drugą figurą do stołu i jeśli spadnie walet (27,2% szans – wcale nie mało) kończymy grę na odwróconą rękę przebijając ostatniego kiera asem pik, wracamy damą trefl do stołu i odbieramy atu wyrzucając przegrywającego trefla z ręki. Jeśli walet pik nie spadnie, zwracamy swoją uwagę na manewr Guillemarda – gramy trzy razy trefle. Jeśli się podzielą odbieramy ostatnie atu, Jeśli trefle dzielą się 4-2 to być może 4 trefle będą przy 3-ch pikach i wtedy przebijemy czwartą rundę tego koloru atutem w stole, powrócimy karem do ręki i odbierzemy ostatnie atu.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: