Problem 317

Opublikowano 4 maja 2011 w kategoriach Rozgrywka .

 

Czy umiesz rozgrywać?

Problem 317

 

  1. Rozgrywamy 4 po wiście asem pik i pikiem. Obaj obrońcy dodali do koloru. Jak należy rozgrywać?

 

KD94

765

AW2

W108

 

W1082

K1043

K7

AKD

     

 

 

 

Rozwiązanie:

 


 

 

Mamy następujące szanse wygrania kontraktu:

 

  1. Zagrać na dobre położenie asa kier
  2. Zagrać najpierw na dobre położenie DW w kierach u N
  3. Zagrać na impas karo

 

Te trzy szanse można połączyć. Szansę kierową można wykorzystać najpierw grając kiera do 10-ki (jeśli N nie podłoży figury), a potem kiera do króla. Daje to łącznie 62,5% szans [50% (stojący as kier) + (25% x 50% = 12,5 %) – na DW w kierach u N]. Można także połączyć szansę „a” i „c”. W tym celu odbieramy ostatnie atu, zgrywamy trzy trefle i impasujemy damę karo. Jeśli impas się uda, to na asa karo usuniemy ze stołu kiera i zagramy kiera nadbijając każdą kartę dołożoną przez N. Nawet jak S miał w kierach ADW, będzie wpuszczony i musi podarować 10-tą lewę. Jeśli impas karo się nie uda, pozostanie szansa dobrego położenia asa kier. Łącznie ta szansa wynosi 75%, więc należy zagrać na nią.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • Lila
    31.05.2015 23:00:26

    coś nie widzę tych 75%.. Rzeczywiscie jak dama karo stanie to mamy 100% ale jak nie stanie to raczej na 100% lezymy bo musimy wyrzucić 2kiery a nie jednego. Czuje że chyba problem miał inaczej wyglądać..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: