Problem 318

Opublikowano 4 maja 2011 w kategoriach Rozgrywka .

 

Czy umiesz rozgrywać?

Problem 318

 

W założeniach NS przed partią licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

1(1)

Pas

1

Pas

2

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

                                   1) niektórzy nie lubią otwierać w tak słaby kolor jak kiery E

 

N zawistował w blotkę karo, a S pobrał damę i asa w tym kolorze i odszedł w waleta pik. Jak należy rozegrać?

 

A7

ADW652

W5

W93

 

K43

108743

K10

AD4

 

Rozwiązanie:

 


 

 

S pokazał na razie 7 PC. Możemy przed rozegraniem kierów spróbować impasu trefl. Jeśli S pokaże króla, to kiera zagramy z góry, nie tylko dlatego, że podział 1-1 to 78%, a 2-0 to tylko reszta, ale i dlatego, że S mając AD w karach, dwa króle (kierowy z blotką) i waleta pik, przy mnogości kar i pików na linii NS, miałby wejście do licytacji będąc przed partią. Nie jest to stuprocentowa przesłanka, ale jest to przesłanka bardzo silna. Przed impasem trefl wyeliminujemy piki i teraz, jak uda się impas trefl, to już nie można przegrać praktycznie kontraktu. Zagrywamy ze stołu kiera i jak S doda do koloru – impasujemy. Jeśli nawet N weźmie singlowym królem, musi wyjść w trefle spod króla lub w podwójny renons w obu przypadkach z jednakowym skutkiem – lewy już nie oddamy. Jeśli S nie dołoży do kiera, bijemy asem i również wpuszczamy N królem kier z takim samym skutkiem. Natomiast gdy okaże się, że S miał króla trefl i nie pobił nim damy, będziemy mieli dwa skrajne wyjścia – albo zaproponujemy S grę na pieniądze o wysoką stawkę, albo wręcz przeciwnie – odmówimy mu, gdyby on złożył taką propozycje. Wszystko zależy od tego w jakich kategoriach ocenimy takie zagranie – logicznych, czy też optycznych lub otologicznych.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: