203 Wist – Czy o świcie, czy o zmroku

Opublikowano 10 lipca 2011 w kategoriach Wist .

 

203.Czy o świcie, czy o zmroku…

 

Turniej par, NS po partii, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

Pas

Pas

1

1 BA(1)

Ktr

2

Pas

2

3

Pas

Pas

pas

 

 

 

1) młodsza 5-ka i starsza 4-ka

 

Zawistowałeś damą pik. Ręce twoje i dziadka:

 

 

DW

AD103

K8

K9854

 

 

A93

974

754

AW63

 

 

 

Rozgrywający położył asa, a partner dołożył 2-kę (wist odmienny). Następna lewa to karo ze stołu, partner dokłada waleta, a rozgrywający asa. Kolejne zagranie rozgrywającego to dama trefl. Jakie widzisz perspektywy obrony i jak się będziesz bronił?

 

Rozwiązanie:

 

Licytacja partnera 2 przekazała informację o dwóch starszych czwórkach. 2-ka pik upewniła o tym, że przynajmniej w pikach tak było rzeczywiście. Jaka informacja płynie z rozegrania lewy karowej? Partner dołożył waleta, a rozgrywający nie próbował impasować króla. Jest to bardzo silna przesłanka, że partner miał DW sec w karach, bo przecież nie trzecią DW, przy którym to układzie podłożenie waleta było skandalicznym błędem przy pewnym dojściu do stołu. Ponadto brak damy karo w ręce rozgrywającego sugeruje licytacja – W nie skontrował odzywki 2 . Jakie dojścia ma partner? Dojście królem pik, ale tylko wtedy, jeśli ma przy nim 10-kę inaczej stracilibyśmy lewę za cenę tego dojścia. Drugie dojście szykuje się w karach pod warunkiem, że odblokujesz się królem. A dojście jest potrzebne do podegrania króla kier. Gdyby bowiem posiadał go partner, to przy ukazanym już królu pik mógłby jeszcze walczyć licytując 3 . Zatem wszystko przemawia za tym by odblokować się królem. Następne zagranie rozgrywającego to dama trefl. Bijesz czy przepuszczasz? Znowu z pomocą przychodzi liczenie zwykłe, jeśli partner miał 8 kart w starych kolorach i DW sec w karo, to ma 3 trefle i nie wolno wstawiać króla, bo na waleta trefl sfrunie od rozgrywającego przegrywający kier. Bez położenia króla zaś rozgrywający nie ma szybkiego dojścia do lewy treflowej w stole. Całe rozdanie:

 

 

203.Czy o świcie, czy o zmroku…

 

Turniej par, NS po partii, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

Pas

Pas

1

1 BA(1)

Ktr

2

Pas

2

3

Pas

Pas

pas

 

 

 

1) młodsza 5-ka i starsza 4-ka

 

Zawistowałeś damą pik. Ręce twoje i dziadka:

 

 

DW

AD103

K8

K9854

 

 

A93

974

754

AW63

 

 

 

Rozgrywający położył asa, a partner dołożył 2-kę (wist odmienny). Następna lewa to karo ze stołu, partner dokłada waleta, a rozgrywający asa. Kolejne zagranie rozgrywającego to dama trefl. Jakie widzisz perspektywy obrony i jak się będziesz bronił?

 

Rozwiązanie:

 

Licytacja partnera 2 przekazała informację o dwóch starszych czwórkach. 2-ka pik upewniła o tym, że przynajmniej w pikach tak było rzeczywiście. Jaka informacja płynie z rozegrania lewy karowej? Partner dołożył waleta, a rozgrywający nie próbował impasować króla. Jest to bardzo silna przesłanka, że partner miał DW sec w karach, bo przecież nie trzecią DW, przy którym to układzie podłożenie waleta było skandalicznym błędem przy pewnym dojściu do stołu. Ponadto brak damy karo w ręce rozgrywającego sugeruje licytacja – W nie skontrował odzywki 2 . Jakie dojścia ma partner? Dojście królem pik, ale tylko wtedy, jeśli ma przy nim 10-kę inaczej stracilibyśmy lewę za cenę tego dojścia. Drugie dojście szykuje się w karach pod warunkiem, że odblokujesz się królem. A dojście jest potrzebne do podegrania króla kier. Gdyby bowiem posiadał go partner, to przy ukazanym już królu pik mógłby jeszcze walczyć licytując 3 . Zatem wszystko przemawia za tym by odblokować się królem. Następne zagranie rozgrywającego to dama trefl. Bijesz czy przepuszczasz? Znowu z pomocą przychodzi liczenie zwykłe, jeśli partner miał 8 kart w starych kolorach i DW sec w karo, to ma 3 trefle i nie wolno wstawiać króla, bo na waleta trefl sfrunie od rozgrywającego przegrywający kier. Bez położenia króla zaś rozgrywający nie ma szybkiego dojścia do lewy treflowej w stole. Całe rozdanie:

 

 

DW

AD103

K8

K9854

 

10654

K2

A109632

D

 

A93

974

754

AW63

 

K872

W865

DW

1072

 

 

DW

AD103

K8

K9854

 

10654

K2

A109632

D

 

A93

974

754

AW63

 

K872

W865

DW

1072

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: