204 Wist – Pierwsza lewa

Opublikowano 10 lipca 2011 w kategoriach Wist .

 

204.Co zrzucił partner?

 

Turniej par, WE po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

Pas

Pas

Pas

1 BA

Pas

2

Pas

2

Pas

2 BA

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

Zawistowałeś 4-ką. Ręce Twoje i dziadka:

 

 

K10

A752

K854

W95

 

 

863

KDW103

D1062

10

 

 

 

Z dziadka dama, partner dołożył 7-kę, a rozgrywający 9-kę. Następne zagranie to 10-ka, partner podkłada damę, a rozgrywający bije asem, ściąga króla i gra jeszcze raz trefle. Partner do drugiego i trzeciego trefla dołożył 7-kę i 3-kę. Jak się bronisz dalej?

 


 

Rozwiązanie:

 

Co znaczyła 7-ka karo dołożona w pierwszej lewie przez partnera? Demarka, czy ilościówka? Otóż demarkę zrzuca się wtedy, kiedy partner wychodzi figurą. Tutaj natomiast partner wyszedł blotką, a rozgrywający położył ze stołu kartę, której drugi broniący nie mógł (czy też nie chciał) pobić. Wtedy użyteczną zrzutką dla partnera jest ilościówka, rzadziej Lavinthal. Jaką zrzutkę dołożył partner? Zdecydowanie ilościówkę. Lavinthal jest dużo mniej prawdopodobny, bowiem partner nie może mieć w pikach asa i damy, bo otwierający nie miałby 15 PC. Zatem partner miał trzy kara z waletem. Ile lew ma rozgrywający? Zrzutki treflowe partnera wskazują, że RGR miał 6 trefli i po oddaniu nam jednej lewy weźmie 5 lew w tym kolorze. Do tego dwie karowe i zapewne asa pik. To dopiero 8 lew. Żeby wygrać będzie musiał jeszcze przedzierać się przez kiery. Dlaczego nie zaczął od wyrabiania kierów? Bo do kierów nie ma dojścia. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Nic wielkiego. Można zagrać małego kiera, ale potem i tak i tak będziemy musieli zagrać w karo lub pika. Grajmy więc od razu w karo, bo jest to zagranie lepsze od zagrania w pika. To ostatnie będzie bez niemiłych konsekwencji tylko przy zastaniu u partnera DW w tym kolorze. Należy więc zagrać w karo 5-ką, a partner nie powinien mieć trudności co położyć w tej lewie. Całe rozdanie:

 

 

K10

A752

K854

W95

 

AW9

98

A9

AK8642

 

863

KDW103

D1062

10

 

D7542

64

W73

D73

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: